Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Benson, Joanne E.


Click to enlarge

Map of Saint Cloud
Saint Cloud, MN

Senate 1991-92 (District 17); Senate 1993-94 (District 16)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Benton, Sherburne, Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/4/1943 Date of Death: 
Birth Place: Le Sueur, Minnesota Birth County: Le Sueur Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Female Religion:  Not Reported
City of Residence (when first elected):  Saint Cloud

Occupation (when first elected):  Associate Professor

EDUCATION

St. Cloud State University; B.S.; Elementary Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Lieutenant GovernorMinnesotaElected01/03/1995 to 01/04/1999

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Robert R. Benson
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education, environment, health and human services, commerce, local government.

She ran for the Independent Republican endorsement for Minnesota Governor in 1998.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

Legislative Session: 78th (1993-1994)   Session Details
Body: Senate Elected: 11/3/1992 Term of Office: 1/5/1993 to 1/3/1995 (unfinished term)
District: 16 Residence: Saint Cloud
Counties Represented: Benton, Stearns
Occupation: Associate Professor (on legislative leave)
Party: Independent Republican
Committees:
Education
Education Subcommittee: Higher Education Division
Environment and Natural Resources
Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
Family Services
Taxes and Tax Laws
Taxes and Tax Laws Subcommittee: Property Tax
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: Her term end date has not been verified. She was elected Lieutenant Governor in November 1994.

Legislative Session: 77th (1991-1992)   Session Details term photo
Click to enlarge
Body: Senate Elected: 11/6/1990 Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
District: 17 Residence: Saint Cloud
Counties Represented: Benton, Sherburne, Stearns
Occupation: Associate Professor
Party: Independent Republican
Committees:
Education
Education Subcommittee: Early Childhood/Special Populations
Education Subcommittee: Higher Education
Energy and Public Utilities
Environment and Natural Resources
Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
Transportation
Transportation Subcommittee: Public Transportation
Transportation Subcommittee: Transportation Safety

Articles & Books About
Joanne E. Benson. Biographical Information from the Minnesota Historical Society's Governors of Minnesota.




The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155