Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Nolan, Richard Michael

House 1969-72 (District 53A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Morrison

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/17/1943 Date of Death: 
Birth Place: Brainerd, Minnesota Birth County: Crow Wing Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Catholic
City of Residence (when first elected):  Little Falls

Occupation (when first elected):  Social Studies Teacher; Royalton High School, Minnesota

EDUCATION

Washington High School, Brainerd; Secondary; Graduate, 1962
St. John's University, Collegeville, Minnesota; Attended College; 1962
University of Minnesota; B.A.; Political Science, 1966
St. Cloud State College; Attended Graduate School; Education
University of Maryland, College Park; Attended Graduate School; Public Administration and Public Policy Formation

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Legislative Staff/Council/CommissionUnited States Senate (Staff Assistant to United States Senator Walter F. Mondale) ??/??/19?? to ??/??/19??
U.S. Representative6th Congressional District, MinnesotaElected01/03/1975 to 01/03/1981
State Board/Commission/CouncilMinnesota World Trade Center (President) ??/??/1987 to ??/??/1994
U.S. Representative8th Congressional District, MinnesotaElected??/??/2013 to ??/??/????

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Majorie
Children: Three children: Leah Marie (daughter); Michael, and John (born while he was in office), (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Martin J. McGowan, Jr.  - Uncle

GENERAL NOTES

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor Party.

He ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor endorsed candidate for the 6th Congressional District seat in the United States House of Representatives in the 1972 election.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1969-70.



Map of Little Falls
Little Falls, MN
Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House Elected: 11/3/1970 Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
District: 53A Residence: Little Falls
Counties Represented: Morrison
Occupation: Social Studies Teacher, Royalton High School
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
Crime Prevention
Education
Environmental Preservation
Ethics
Labor Relations
Taxes

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House Elected: 11/5/1968 Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
District: 53A Residence: Little Falls
Counties Represented: Morrison
Occupation: Social Studies Teacher; Royalton High School, Minnesota
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
Claims
Commerce and Economic Development
Insurance
Land and Water Resources
Taxes

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155