Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Quie, Albert Harold "Al"


Click to enlarge

Map of Dennison
Dennison, MN

Senate 1955-1958 (District 18)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/18/1923 Date of Death: 
Birth Place: Wheeling Township, Minnesota Birth County: Rice Birth Country: United States
Other Names: Al
Gender:  Male Religion:  Lutheran
City of Residence (when first elected):  Dennison

Occupation (when first elected):  Farmer

EDUCATION

Northfield High School; Secondary;
St. Olaf College, Northfield, Minnesota; B.A.; Political Science, 1950

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/CouncilMinnesota Commission on the Problems of Mentally Retarded, Handicapped and Gifted ChildrenAppointed??/??/19?? to ??/??/196?
MilitaryUnited States Navy Air Corps (World War II, Pilot) ??/??/1943 to ??/??/1945
U.S. Representative1st Congressional District, Minnesota (First Elected in a 1958 Special Election That was Called Due to the Death of August H. Andresen)Elected03/06/1958 to 01/03/1979
State GovernorMinnesotaElected01/04/1979 to 01/03/1983
U.S. Executive BranchUnited States President’s Advisory Committee for Trade NegotiationsAppointed??/??/1982 to ??/??/19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Gretchen Hansen Quie (married in June 1948)
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Knut K. Finseth  - Grandfather

GENERAL NOTES

He was born on a farm in Wheeling Township near Dennison.

He was a member of the Republican Party.

Total Days Served: 1142

SESSIONS SERVED

Legislative Session: 60th (1957-1958) (second half of Senate term)   Session Details term photo
Click to enlarge
Body: Senate Elected: 11/2/1954 Term of Office: 1/4/1955 to 2/18/1958 (unfinished term)
District: 18 Residence: Dennison
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer; Dairy Cattle, Sheep and Quarter Horses
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
Aviation
Dairy Products and Livestock
Liquor Control
Public Domain
Public Welfare
University
Workmens Compensation and Unemployment Insurance
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: He was elected to the United States House of Representatives in a 1958 special election that was called due to the death of August H. Andresen. His official term end date is uncertain. The date listed is the date he took office in the United States House of Representatives.

Legislative Session: 59th (1955-1956)   Session Details
Body: Senate Elected: 11/2/1954 Term of Office: 1/4/1955 to 2/18/1958 (unfinished term)
District: 18 Residence: Dennison
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
Aviation
Dairy Products and Livestock
Liquor Control
Public Domain
Public Welfare
University
Workmens Compensation and Unemployment Insurance
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: He was elected to the United States House of Representatives in a 1958 special election that was called due to the death of August H. Andresen. His official term end date is uncertain. The date listed is the date he took office in the United States House of Representatives.

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155