Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Chamberlain, George C. "G.C."



Map of Jackson
Jackson, MN

House 1871 (District 20); House 1872 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cottonwood, Faribault, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/24/1837 Date of Death: 11/??/1896
Birth Place: Newbury, Vermont Birth County:  Birth Country: United States
Other Names: G.C.
Alternate Spelling of Last Name: Chamberlin
Gender:  Male Religion:  Presbyterian
City of Residence (when first elected):  Jackson

Occupation (when first elected):  Editor, Jackson Republic

EDUCATION

Newbury Seminary, Vermont; Secondary; Printer's Trade

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County AttorneyJackson County, Minnesota ??/??/18?? to ??/??/18??
State Board/Commission/CouncilMinnesota State Board of Equalization ??/??/18?? to ??/??/18??
MilitaryUnited States Union Army, 9th Vermont (United States Civil War, 1st Lieutenant, Acting Adjutant) ??/??/1863 to ??/??/1865
County AuditorJackson County, Minnesota (2 years) ??/??/1867 to 10/09/1869
State Legislative StaffMinnesota Senate (Sergeant at Arms) ??/??/1875 to ??/??/1875
Municipal GovernmentJackson, Minnesota (Village Trustee)Elected??/??/1882 to ??/??/1882
Municipal MayorJackson, Minnesota (Village Trustee)Elected??/??/1887 to 06/07/1887

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing, An Illustrated History of Jackson County, Minnesota, 1910, and the Minnesota Legislative Manual, 1871 list his last name as Chamberlin. The Minnesota Legislative Manual, 1872, History of the Minnesota Valley, 1882, and the Minnesota Journal of the House, 1871 list Chamberlain.

He came to Jackson, Minnesota in August 1866. He moved to Mankato, Minnesota in 1881 and became part owner of the Mankato Free Press. He became blind as he got older.

He is identified as a Republican in the 1870 and 1871 elections. (An Illustrated History of Jackson County, Minnesota, 1910, p. 193)

He was a member of the Masons.

He died in Bradford, Vermont.

Religion provided by An Illustrated History of Jackson County, Minnesota, 1910.

Total Days Served: 407

SESSIONS SERVED

Legislative Session: 14th (1872)   Session Details
Body: House Elected: 11/7/1871 Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
District: 38 Residence: Jackson
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Murray, Nobles, Pipestone, Rock
Occupation: Editor, Jackson Republic
Party: Republican Party Notes: He is identified as a Republican in the 1870 and 1871 elections. (An Illustrated History of Jackson County, Minnesota, 1910, p. 193)
Committees:
Joint Apportionment
Joint Printing (Chair)
Public Lands

Legislative Session: 13th (1871)   Session Details
Body: House Elected: 11/8/1870 Term of Office: 1/3/1871 to 2/7/1871 (unfinished term)
District: 20 Residence: Jackson
Counties Represented: Cottonwood, Faribault, Jackson, Martin, Murray, Pipestone, Rock
Occupation: Editor, Jackson Republic
Party: Republican Party Notes: He is identified as a Republican in the 1870 election. (An Illustrated History of Jackson County, Minnesota, 1910, p. 193)
Committees:
Federal Relations
Joint Apportionment
Joint Printing (Chair)
Printing
Public Lands
Rules and Joint Rules (Chair)
Reason for unfinished term: Other - See Notes
Session Notes: George C. Chamberlain won the election and was sworn in on the first day of session. His election was contested by A.L. Patchen. The Minnesota House found evidence of gross election fraud and determined that A.L. Patchen was entitled to the seat.

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155