Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Kalin, Jeremy

House 2007-2010 (District 17B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Chisago

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/3/1975 Date of Death: 
Birth Place: Saint Louis Park, Minnesota Birth County: Hennepin Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Jewish
City of Residence (when first elected):  Lindstrom

Occupation (when first elected):  Designer/Draftsman, Natural Spaces Domes

EDUCATION

South High School, Minneapolis; Secondary;
University of Minnesota, Twin Cities; B.F.A.; Ceramics, 1996
University of New Mexico, School of Architecture and Planning; Attended Graduate School; Architecture and Planning

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/CommissionerChisago County, Minnesota (Regional Development Commission) ??/??/???? to ??/??/????
U.S. Executive BranchWhite House Working Group of State Legislators on Energy and Climate Control (Chair) 09/29/2009 to ??/??/20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (when first elected); Hope (married on August 12, 2007)
Children: No children (while in office), Two children (after he left office): Jonah and Leah (twins)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He grew up in Sioux City, Iowa.

He taught high school and college classes for 10 years.

He was an unsuccessful candidate for the Minnesota House of Representatives in the 2004 election.

Religion provided by the 2006 WCCO TV Voters' Guide.

He announced his candidacy for Secretary of State for the 2014 election but withdrew in 2013.


Click to enlarge

Map of Lindstrom
Lindstrom, MN
Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010)

  Session Details
Body: House Elected: 11/4/2008 Term of Office: 1/6/2009 to 1/3/2011
District: 17B Residence: North Branch
Counties Represented: Chisago
Occupation: Designer/Draftsman/Artist
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Finance Subcommittee: Energy Finance and Policy Division Minutes
Finance Subcommittee: State Government Finance Division Minutes
State and Local Government Operations Reform, Technology and Elections Minutes
State and Local Government Operations Reform, Technology and Elections Subcommittee: Local Government Division Minutes

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: House Elected: 11/7/2006 Term of Office: 1/3/2007 to 1/5/2009
District: 17B Residence: Lindstrom
Counties Represented: Chisago
Occupation: Designer/Draftsman, Natural Spaces Domes
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2007 1st Sp.S. - Author
Committees:
Finance Subcommittee: Energy Finance and Policy Division Minutes
Finance Subcommittee: Transportation Finance Division Minutes
Governmental Operations, Reform, Technology and Elections Minutes
Public Safety and Civil Justice Minutes
Public Safety and Civil Justice Subcommittee: Crime Victims Minutes

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155