Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Thompson, David A. "Dave"

Senate 2011-2012 (District 36); Senate 2013-Present (District 58)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dakota, Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/2/1961 Date of Death: 
Birth Place: Minnesota Birth County:  Birth Country: United States
Other Names: Dave
Gender:  Male Religion:  Evangelical Free Christian
City of Residence (when first elected):  Lakeville

Occupation (when first elected):  Attorney, Consultant; David A. Thompson Attorney at Law

EDUCATION

East Grand Forks High School; Secondary; Graduate, 1980
University of North Dakota; B.A.; Economics and Political Science, Phi Beta Kappa, 1984
University of Minnesota, Law School; J.D.; 1987

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Rhonda (married around 1985)
Children: Two children: Amanda (daughter), Phil (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: spending, tax and regulatory policy, and education.

He lived in Little Falls, Minnesota before he moved to East Grand Forks, Minnesota, with his family.

He was a member of Trinity Evangelical Free in Lakeville, Minnesota.

Religion provided by his 2010 campaign website.

In 2013, he declared his candidacy for governor in 2014.


Click to enlarge

Map of Lakeville
Lakeville, MN
Total Days Served: 1334

SESSIONS SERVED

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/6/2012 Term of Office: 1/8/2013 to 1/2/2017
District: 58 Residence: Lakeville
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Attorney, Consultant; In-House Counsel Twin Cities Power, LLC
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2013 1st Sp.S. - Chief Author    2013 1st Sp.S. - Author
Committees:
Education
State and Local Government
Taxes
Taxes Subcommittee: Tax Reform Division
Leadership Position: Assistant Minority Leader
Leadership Notes: He resigned from this position on July 3, 2013.

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/2/2010 Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
District: 36 Residence: Lakeville
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Attorney, Consultant; David A. Thompson Attorney at Law
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2011 1st Sp.S. - Author
Committees:
Commerce and Consumer Protection
Education
Judiciary and Public Safety
State Government Innovation and Veterans
Leadership Position: Assistant Majority Leader
Leadership Notes: He resigned from this position on December 27, 2011.

No other information has been entered for this legislator.

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155