Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Johnson, Dean Elton

House 1979-82 (District 21A); Senate 1983-2002 (District 15); Senate 2003-2006 (District 13)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Pope, Renville, Stearns, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/24/1947 Date of Death: 
Birth Place: Lanesboro, Minnesota Birth County: Fillmore Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Lutheran
City of Residence (when first elected):  Willmar

Occupation (when first elected):  Clergy/Chaplain, Minnesota Army National Guard/Former Pastor Calvary Lutheran Church, Willmar

EDUCATION

Lanesboro High School; Secondary;
Luther College, Decorah, Iowa; B.A.; Business Administration
Luther Theological Seminary, St. Paul; M.Div.; Master of Divinity
U.S. Army War College; M.S.S.; Strategic Studies, 2002

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal GovernmentWillmar, Minnesota (Fire Department) ??/??/19?? to ??/??/19??
MilitaryMinnesota Army National Guard ??/??/19?? to ??/??/2???
Municipal Council/AldermenWillmar, Minnesota (City Council)Elected??/??/1977 to ??/??/1978
Board of RegentsUniversity of MinnesotaElected??/??/2007 to ??/??/2013

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (when first elected); Avonelle (first listed in 1985, she died in 2005 while he was in office); Widower
Children: One child
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: criminal justice, business climate, agriculture, welfare reform, transportation, public education, rural economic development, telecommunications, taxes.

He grew up on a farm.

He served as Senate Minority Leader as an Independent Republican member and Senate Majority Leader as a Democratic-Farmer-Labor member.

Religion provided by Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.


Click to enlarge

Map of Willmar
Willmar, MN
Total Days Served: 10227

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/5/2002 Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
District: 13 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/National Guard Chaplain, Brigadier General
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
Agriculture, Veterans and Gaming
Capital Investment
Finance Subcommittee: Transportation Budget Division
Rules and Administration (Chair)
Rules and Administration Subcommittee: Committees (Chair)
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Rules and Administration Subcommittee: Personnel (Chair)
Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
Transportation
Leadership Position: Majority Leader

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/5/2002 Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
District: 13 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/National Guard Chaplain, Brigadier General (Select)
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2003 1st Sp.S. - Chief Author    2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
Agriculture, General Legislation and Veterans Affairs-2003/Agriculture, Veterans and Gaming-2004
Capital Investment
Finance
Finance Subcommittee: Transportation Policy and Budget Division (Chair)
Rules and Administration (Chair)
Rules and Administration Subcommittee: Elections
Rules and Administration Subcommittee: Ethical Conduct
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
State and Local Government Operations
Leadership Position: Majority Leader
Leadership Notes: He was elected Majority Leader in 2004.
Session Notes: He was the Chair of the Transportation Policy and Budget Division in 2003 only. He was a member of the Finance Committee in 2003 only. He was a member of the Agriculture, Veterans and Gaming Committee in 2004 only.

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/7/2000 Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Lutheran Minister, Calvary Lutheran Church, Willmar/National Guard Chaplain
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2001 1st Sp.S. - Chief Author    2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
Agriculture, General Legislation and Veterans Affairs
Finance
Finance Subcommittee: Transportation and Public Safety Budget Division (Chair)
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Elections
Rules and Administration Subcommittee: Ethical Conduct
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Transportation

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/5/1996 Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/National Guard Chaplain (Colonel)
Party: Republican Party Notes: He switched to the Democratic-Farmer-Labor Party on January 12, 2000.
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Agriculture and Rural Development
Education Finance
Election Laws
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Committees
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Rules and Administration Subcommittee: Personnel
Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
Transportation
Transportation/State Government Finance Subcommittee: Transportation Budget Division

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/5/1996 Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/National Guard Chaplain (Colonel)
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Agriculture and Rural Development
Education Finance
Election Laws
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Committees
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Rules and Administration Subcommittee: Personnel
Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
Transportation
Transportation/State Government Finance Subcommittee: Transportation Budget Division
Leadership Position: Minority Leader
Leadership Notes: He resigned from his position as Minority Leader in July 1997.

79th Legislative Session (1995-1996) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/3/1992 Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (Colonel) Minnesota Army National Guard
Party: Independent Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Ethics and Campaign Reform
Finance
Gaming Regulation
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Committees
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Rules and Administration Subcommittee: Personnel
Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
Leadership Position: Minority Leader

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/3/1992 Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Chippewa, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (Colonel) MN Army National Guard
Party: Independent Republican
Committees:
Ethics and Campaign Reform
Finance
Gaming Regulation
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Committees
Rules and Administration Subcommittee: Permanent and Joint Rules
Rules and Administration Subcommittee: Personnel
Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
Leadership Position: Minority Leader

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/6/1990 Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (LTC) MN Army National Guard
Party: Independent Republican
Committees:
Elections and Ethics
Finance
Finance Subcommittee: Education Division
Finance Subcommittee: Joint Claims
Gaming Regulation
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Special Committee on Ethical Conduct
Transportation
Transportation Subcommittee: Commercial Policy
Veterans and General Legislation
Leadership Position: Assistant Minority Leader

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/4/1986 Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (LTC) MN Army National Guard
Party: Independent Republican
Committees:
Elections and Ethics
Finance
Finance Subcommittee: Education Division
Finance Subcommittee: Health and Human Services Division
Finance Subcommittee: Joint Claims
General Legislation and Public Gaming
Public Utilities and Energy
Public Utilities and Energy Subcommittee: Utilities
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Special Committee on Ethical Conduct

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/4/1986 Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (Major) MN Army National Guard
Party: Independent Republican
Committees:
Elections and Ethics
Finance
Finance Subcommittee: Education Division
General Legislation and Public Gaming
Public Utilities and Energy
Public Utilities and Energy Subcommittee: Deregulated Industries
Rules and Administration
Rules and Administration Subcommittee: Special Committee on Ethical Conduct
Leadership Position: Assistant Minority Leader

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/2/1982 Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Chaplain (Major) MN Army National Guard
Party: Independent Republican
Committees:
Elections and Ethics
Finance
Finance Subcommittee: Health and Human Services
Health and Human Services
Health and Human Services Subcommittee: Income Maintenance
Judiciary
Judiciary Subcommittee: Criminal Law
Judiciary Subcommittee: Judicial Administration
Rules and Administration Subcommittee: Special Committee on Ethical Conduct
Leadership Position: Assistant Minority Leader

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate Elected: 11/2/1982 Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
District: 15 Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi, Pope, Stearns
Occupation: Lutheran Pastor, Calvary Lutheran Church, Willmar/Realtor
Party: Independent Republican
Committees:
Elections and Ethics
Finance
Finance Subcommittee: Health and Human Services
Health and Human Services
Health and Human Services Subcommittee: Income Maintenance
Judiciary
Judiciary Subcommittee: Criminal Law
Judiciary Subcommittee: Judicial Administration
Rules and Administration Subcommittee: Special Committee on Ethical Conduct

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House Elected: 11/4/1980 Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
District: 21A Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: Clergy, Calvary Lutheran Church, Willmar/Real Estate
Party: Independent Republican
Committees:
Appropriations
Appropriations Subcommittee: State Departments Division
Criminal Justice
Criminal Justice Subcommittee: Law Enforcement and Corrections
Financial Institutions and Insurance
Financial Institutions and Insurance Subcommittee: Insurance

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House Elected: 11/7/1978 Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
District: 21A Residence: Willmar
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: Clergy/Chaplain, Minnesota Army National Guard/Former Pastor Calvary Lutheran Church, Willmar
Party: Independent Republican
Committees:
Appropriations
Appropriations Subcommittee: State Departments Division
Financial Institutions and Insurance
Financial Institutions and Insurance Subcommittee: Banking
Local and Urban Affairs
Local and Urban Affairs Subcommittee: Governmental Administration and Structures

Audio/Video
Gay Rights Speech (Audio) 1993 - from 3/18/93 Senate Floor Session




The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155