Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

LeClair, Brian


Click to enlarge

Map of Woodbury
Woodbury, MN

Senate 2003-2006 (District 56)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/17/1968 Date of Death: 
Birth Place: Saint Paul, Minnesota Birth County: Ramsey Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Catholic
City of Residence (when first elected):  Woodbury

Occupation (when first elected):  Insurance Executive

EDUCATION

Hill-Murray High School; Secondary; Graduate
University of Wisconsin, Madison; B.S.;
Hofstra University, New York; M.B.A.;
Hofstra University, New York; J.D.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Governor StaffMinnesota Governor Tim Pawlenty's Office (Health Policy Advisor) ??/??/2009 to ??/??/20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: long-term care financing, economic growth, education tax credits.

He ran for Judge in Minnesota's 10th Judicial Distirct in the 2010 election.

Religion provided by the 2006 WCCO TV Voters' Guide.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

Legislative Session: 84th (2005-2006) (second half of Senate term)   Session Details term photo
Click to enlarge
Body: Senate Elected: 11/5/2002 Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
District: 56 Residence: Woodbury
Counties Represented: Washington
Occupation: Insurance Executive
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  
Committees:
Commerce
Commerce Subcommittee: Liquor
Commerce Subcommittee: No Fault Insurance
Finance Subcommittee: Health and Human Services Budget Division
Health and Family Security

Legislative Session: 83rd (2003-2004)   Session Details term photo
Click to enlarge
Body: Senate Elected: 11/5/2002 Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
District: 56 Residence: Woodbury
Counties Represented: Washington
Occupation: Insurance Executive
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  
Committees:
Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004
Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004 Subcommittee: Consumer Protection and Banking
Finance Subcommittee: Health, Human Services and Corrections Budget Division
Health and Family Security

No other information has been entered for this legislator.

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155