Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Aldrich, Cyrus

Republican Constitutional Convention 1857 (District 11); House 1865 (District 5)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/18/1808 Date of Death: 10/5/1871
Birth Place: Smithfield, Rhode Island Birth County:  Birth Country: United States
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Not Reported
City of Residence (when first elected):  Minneapolis

Occupation (when first elected):  Laborer

EDUCATION

Rhode Island Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislator (Not Minnesota)Illinois House of RepresentativesElected??/??/1845 to ??/??/1847
County GovernmentJo Daviess County, Illinois (Register of Deeds)Appointed??/??/1847 to ??/??/1849
U.S. Executive BranchUnited States Land Office, Dixon, Illinois (Receiver)Appointed??/??/1849 to ??/??/185?
Territorial Republican Constitutional Convention11th Council District, Minnesota TerritoryElected07/13/1857 to 08/29/1857
U.S. Representative2nd Congressional District or At Large, MinnesotaElected03/04/1859 to 03/03/1863
U.S. Executive BranchUnited States Examiner of Claims for Indemnity of Those Who had Suffered from the Sioux War of 1862 (Commissioner, Appointed by President Abraham Lincoln)Appointed??/??/1863 to ??/??/18??
Municipal Board/CommissionMinneapolis, Minnesota (Town Board of Supervisors, Chair)Elected??/??/1865 to ??/??/18??
PostmasterMinneapolis, MinnesotaAppointed09/11/1867 to 04/15/1871

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Alton, Illinois in 1837. He moved to Galena, Illinois around 1841. He moved to Minneapolis, Minnesota in 1855.

He ran unsuccessfully as the Whig endorsed candidate for the United States Congress from Illinois in 1852.

He was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate in 1863.

He died in Minneapolis, Minnesota.



Map of Minneapolis
Minneapolis, MN
Total Days Served: 364

SESSIONS SERVED

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House Elected: 11/8/1864 Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
District: 05 Residence: Minneapolis
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Laborer
Party: Not Available
Committees:
Claims
Names
Public Lands (Chair)

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155