Menu

Library Navigation

Skip Navigation LinksLegislature > LRL Home > Legislators Past & Present > Member Record New Search

Daudt, Kurt

House 2011-2012 (District 17A); House 2013-Present (District 31A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Anoka, Chisago, Isanti, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/26/1973 Date of Death: 
Birth Place:  Birth County:  Birth Country:
Other Names:
Gender:  Male Religion:  Lutheran-Missouri Synod
City of Residence (when first elected):  Crown

Occupation (when first elected):  Business Manager

EDUCATION

Princeton High School; Secondary; Graduate, 1992
University of North Dakota; Aviation Management

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/CommissionEast Central Regional Library Board, MinnesotaElected??/??/???? to ??/??/20??
Municipal Board/CommissionStanford Township, Minnesota (Township Board, Supervisor)Elected??/??/1995 to ??/??/2005
County Board/CommissionerIsanti County, Minnesota (County Commissioner)Elected??/??/2005 to 01/??/2011

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a founding member of Project 24, a nonprofit organization that builds orphanages in Kenya, Africa.

Rep. Sondra Erickson was his high school English teacher.

He is a licensed private airplane pilot.

He was a member of the Lutheran Church, Missouri Synod.

Religion provided by the Saint Paul Legal Ledger Capitol Report, November 30, 2010.


Click to enlarge

Map of Crown
Crown, MN
Total Days Served: 1366

SESSIONS SERVED

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: House Elected: 11/6/2012 Term of Office: 1/8/2013 to 1/5/2015
District: 31A Residence: Crown
Counties Represented: Anoka, Isanti, Sherburne
Occupation: Business Manager
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Elections Minutes
Rules and Legislative Administration Minutes
Leadership Position: Minority Leader

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: House Elected: 11/2/2010 Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
District: 17A Residence: Crown
Counties Represented: Anoka, Chisago, Isanti
Occupation: Business Manager
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2011 1st Sp.S. - Author
Committees:
Commerce and Regulatory Reform Minutes
Higher Education Policy and Finance Minutes
Public Safety and Crime Prevention Policy and Finance Minutes
Redistricting Minutes
Rules and Legislative Administration Minutes
Taxes Subcommittee: Property and Local Tax Division Minutes
Leadership Position: Assistant Majority Leader
Session Notes: He served on the Public Safety and Crime Prevention Policy and Finance Committee in 2012 only.

Articles & Books About
Hegarty, Sue. "A Farmer with Wings." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 11, 2011, p. 19.




The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator

Minnesota Legislative Reference Library, 645 State Office Building, Saint Paul, MN  55155