Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Aasness, Paul D.

House 1979-82 (District 11A)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Grant, Otter Tail, Traverse

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/16/1939
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 11/21/2017
Gender: Male
Religion: Evangelical Free Christian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Wendell
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Breckenridge High School; Secondary; Graduate, 1958
North Dakota State School of Science; Attended College; Wahpeton, 2 years

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: North Ottawa, Minnesota (Town Board, 7 years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Phyllis Larson (married on September 7, 1963)
Children: Four children: Pearl, Peggy (daughters), Perry, Peter (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He grew up on a farm near Doran, Minnesota.

His funeral was held on November 25, 2017 at Bethel Lutheran Church in Fergus Falls.

He was a member of Elbow Lake Grace Evangelical Free Church.

Religion provided by Minnesota Legislative Manual, 1979-80.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 11A
Elected: 11/4/1980
Residence: Wendell
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Grant, Otter Tail, Traverse
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Products and Marketing
  • Energy
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Departmental Affairs
  • Transportation
  • Transportation: General Transportation

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 11A
Elected: 11/7/1978
Residence: Wendell
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Grant, Otter Tail, Traverse
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Programs and Policies
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Administration and Structures
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services
Articles & Books About
"Paul Aasness." Fergus Falls Daily Journal, November 26, 2017.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.