Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Ainley, Jr., John Albert

House 1979-82 (District 4A)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Beltrami, Hubbard

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/24/1939 (uncertain)
Birth Place: Iowa
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 5/3/2001
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Park Rapids
Occupation (when first elected): Businessman

EDUCATION

Bemidji High School; Secondary;
Bemidji State University; B.S.; Mass Communication

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army Security Agency (3 years); 19?? to 19??
State Legislative Staff: Minnesota Senate (Senate Republican Caucus Spokesman); 199? to 199?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Cindy Eberhardt-Ainley
Children: Four children: Jin, Nam, and Sunny (daughters); Jack (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Minnesota Legislative Manual, 1981-82 lists his birth month as June. The Minnesota Historical Society's Death Certificate Index lists July.

He unsuccessfully sought the Independent-Republican party endorsement for Minnesota Governor in the 1982 election.

He died at United Hospital in St. Paul, Ramsey County, Minnesota.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 04A
Elected: 11/4/1980
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Beltrami, Hubbard
Occupation: Businessman
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Energy
  • Regulated Industries
Leadership Position: Assistant Minority Leader

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 04A
Elected: 11/7/1978
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Beltrami, Hubbard
Occupation: Businessman
Party: Independent Republican
Committees:
  • Commerce, Economic Development and Housing
  • Commerce, Economic Development and Housing: Tourism and Consumer Protection
  • Education
  • Education: Higher Education Division
  • Energy and Utilities
  • Energy and Utilities: Utilities Regulation and Pricing
Articles & Books About
Kumar, Kavita. "John Ainley, Former Legislator and Newspaper Owner, Dies (Obituary)." Star Tribune, May 4, 2001.

Salisbury, Bill. "John Ainley, Former GOP Legislator, Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, May 4, 2001.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.