Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Barrette, Emery G.

House 1967-68 (District 44A); Senate 1980 (District 66)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/30/1930
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 4/4/1993
Gender: Male
Religion: Methodist
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Methodist Minister

EDUCATION

Johnson High School, St. Paul; Secondary;
Hamline University; B.A.; 1954
Drew University, Madison, New Jersey; B.D.; 1957
Luther Seminary; Attended Graduate School; Clinical Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: St. Paul, Minnesota (School Board, Chair); 1970 to 1980
State Board/Commission/Council: Minnesota State High School League (Board of Directors); 1975 to 1980

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Audrey M. (she died on October 1, 2008)
Children: Three children: Grant and Scott (sons), Michelle (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: criminal justice, education, health and welfare.

"He was an Independent-Republican from a Democratic-Farm-Labor stronghold." (Ojeda-Zapata, Julio. "Methodist Minister Emery Barrette, Who Served in Legislature, Dies at 62." St. Paul Pioneer Press, April 6, 1993, p. 6B)

He died of cancer, at his home, in Stillwater, Minnesota.

His funeral was held, on April 7, 1993, at Arlington Hills United Methodist Church in Maplewood, Minnesota.

Religion provided by his occupation.



Map of Saint Paul
Saint Paul, MN
Total Days Served: 1091

SESSIONS SERVED

71st Legislative Session (1979-1980) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 66
Elected: 1/8/1980
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/16/1980 to 1/5/1981 (Special Election)
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Clergy/Administrator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations Subcommittee: Personnel
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Judicial Administration
Session Notes: He won the seat that had been held by John Chenoweth before his resignation.

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: House
District: 44A
Elected: 11/8/1966
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1967 to 1/6/1969
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Methodist Minister
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Appropriations
  • Cities of the First Class
  • Claims
  • Health and Welfare
  • Law Enforcement and Liquor Control
  • Metropolitan and Urban Affairs
Articles & Books About
Ojeda-Zapata, Julio. "Methodist Minister Emery Barrette, Who Served in Legislature, Dies at 62." St. Paul Pioneer Press, April 6, 1993, p. 6B.

Smith, Maureen M. "Minister, Politician Emery Barrette Dies (Obituary)." Star Tribune, April 6, 1993, p. 6B.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.