Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Chenoweth, John C.

House 1969-70 (District 44A); Senate 1971-72 (District 44); Senate 1973-79 (District 66)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/4/1943
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 8/10/1991
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Former Congressional Campaign Director/Former Law Clerk, St. Paul Municipal Court

EDUCATION

Johnson High School; Secondary; Graduate
John Carroll University; Attended College;
New York Institute of Finance; Postsecondary;
St. Paul Seminary; Postsecondary;
St. John's University, Collegeville, Minnesota; College Graduate;
William Mitchell College of Law; Attended Law School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judicial Administration: St. Paul, Minnesota (Municipal Court Law Clerk); 19?? to 19??
Military: National Guard; 19?? to ?
Municipal Government: Minneapolis, Minnesota (Minneapolis Municipal Employees Retirement Fund, Director); 11/1979 to 05/1990

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sherry Naughton (first listed in 1971, she received Senate confirmation as Consumer Affairs Commissioner in 1971); Single (listed in 1979)
Children: One child: John (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: governmental operations, finance, commerce, energy, housing.

He was a member of the Democratic-Farmer-Labor party.

He was murdered in Minneapolis, Minnesota. His funeral was held at St. Casmir's Catholic Church in St. Paul, Minnesota. He was buried in Roselawn Cemetery in Roseville, Minnesota.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 3976

SESSIONS SERVED

71st Legislative Session (1979-1980) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 66
Elected: 11/2/1976
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1977 to 11/26/1979 (unfinished term)
Counties Represented: Ramsey
Occupation: None Listed
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Energy and Housing [He was a member until his resignation in November of 1979.]
  • Energy and Housing: Housing [He was a member until his resignation in November of 1979.]
  • Finance [He was a member until his resignation in November of 1979.]
  • Finance: State Departments [He was a member until his resignation in November of 1979.]
  • Governmental Operations (Chair) [He was the Chair until his resignation in November of 1979.]
  • Rules and Administration [He was a member until his resignation in November of 1979.]
  • Rules and Administration: Personnel [He was a member until his resignation in November of 1979.]
Reason for unfinished term: Resigned
Session Notes: He resigned to become the Director of the Minneapolis Municipal Employees Retirement Fund (MERF).

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: Senate
District: 66
Elected: 11/2/1976
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1977 to 11/26/1979 (unfinished term)
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Investment Counselor
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing: Housing
  • Finance
  • Finance: State Departments
  • Governmental Operations (Chair) [He was the Chair until his resignation in November of 1979.]
  • Governmental Operations: Employee Benefits - Ex Officio Member
  • Governmental Operations: Metro Affairs - Ex Officio Member
  • Governmental Operations: Structure - Ex Officio Member
  • Rules and Administration
Reason for unfinished term: Resigned
Session Notes: He resigned to become the Director of the Minneapolis Municipal Employees Retirement Fund (MERF).

69th Legislative Session (1975-1976) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 66
Elected: 11/7/1972
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Stock Broker; Paine, Webber, Jackson and Curtis
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • Finance
  • Finance: Education
  • Finance: State Departments II
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Pensions and Retirement (Chair)
  • Metropolitan and Urban Affairs (Chair)
  • Metropolitan and Urban Affairs: Land Use and Physical Development
  • Metropolitan and Urban Affairs: Operations and Structure
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Staffing

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: Senate
District: 66
Elected: 11/7/1972
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Stock Broker; Paine, Webber, Jackson and Curtis
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • Finance
  • Finance: Administrative State Departments
  • Finance: Education
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Pensions and Retirement (Chair)
  • Metropolitan and Urban Affairs (Chair)
  • Metropolitan and Urban Affairs: Metropolitan Transportation
  • Rules and Administration

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: Senate
District: 44
Elected: 11/3/1970
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Stock Broker; Paine, Webber, Jackson and Curtis
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Corrections and Commitments
  • Education
  • Elections and Reapportionment
  • Urban Affairs

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 44A
Elected: 11/5/1968
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Former Congressional Campaign Director/Former Law Clerk, St. Paul Municipal Court
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Commerce and Economic Development
  • Land and Water Resources
  • Public Institutions
  • Taxes

Senate Photos

The photos in this collection were scanned from the files of the Minnesota Senate Photographer with the generous help of the Minnesota Digital Library, and are included in the Minnesota Reflections collection.

Articles & Books About
"Rites Set for John Chenoweth (Obituary)." Minneapolis Star Tribune, August 15, 1991.

Brunswick, Mark. Chenoweth Identified as Man Slain on Beach. Minneapolis Star Tribune, August 13, 1991, p.1A.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.