Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Decker, Robert "Bob"

Senate 1987-90 (District 4)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Beltrami, Cass, Hubbard

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/10/1922
Birth Place: Wimberly, Texas
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 10/19/1999
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Bob
City of Residence (when first elected): Bemidji
Occupation (when first elected): College Professor, Bemidji State University

EDUCATION

Southwest Texas State College; Attended College;
Texas A & M University of Agriculture; B.S.; Agricultural Economics and Agricultural Education
Texas A & M University of Agriculture; M.Ed.; Agricultural Economics and Agricultural Education
Texas A & M University of Agriculture; Ph.D.; Agricultural Economics and Agricultural Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State University System (Acting Chancellor, about 10 months); 19?? to 19??
Military: United States Army (LTC); 19?? to 19??
School Board/Administration: Texas (School Board); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Bemidji State University, Minnesota (President, 12 years); 1968 to 1980
State Board/Commission/Council: Minnesota Higher Education Coordinating Board, 7th Congressional District (Appointed by Governor Arne Carlson); 02/1991 to 199?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Jacqueline "Jackie"
Children: Three children: David and Jack (sons), Diane (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: taxes, senior issues, crime, education, drugs, business climate.

He came to Bemidji, Minnesota in 1968. He moved to California in 1996.

He died, from Alzheimer's disease, at a nursing home in Ventura, California.

Total Days Served: 1149

SESSIONS SERVED

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/3/1987
Residence: Bemidji
Term of Office: 11/16/1987 to 1/7/1991 (Special Election)
Counties Represented: Beltrami, Cass, Hubbard
Occupation: Legislator/Retired Educator/Retired LTC Army
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Agriculture and Rural Development: Agriculture Resources
  • Economic Development and Housing
  • Education
  • Education: Higher Education Division
  • Governmental Operations
Session Notes: He finished out Gerald Willet's term.

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/3/1987
Residence: Bemidji
Term of Office: 11/16/1987 to 1/7/1991 (Special Election)
Counties Represented: Beltrami, Cass, Hubbard
Occupation: College Professor, Bemidji State University
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Education: Higher Education Division
  • Governmental Operations
Session Notes: He finished out Gerald Willet's term.
Articles & Books About
Her, Lucy Y. "Bob Decker; Former Senator, President of Bemidji State (Obituary)." Star Tribune, October 22, 1999.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.