Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Drew, John

House 1979-82 (District 63B)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/10/1940
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 2/24/1997
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Insurance Company Computer Supervisor, Mutual Service Insurance Company, EDP Department

EDUCATION

Central High School; Secondary;
University of Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Ramsey County, Minnesota (Southwest District Planning Council, Social Service Advisory Board); 19?? to 19?? [Elected]
Military: United States Army (2 years); 19?? to 19??
Municipal Council/Aldermen: St. Paul, Minnesota (City Council, 3rd District, 2 terms); 01/1984 to 01/04/1988 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mary
Children: Two children: Stephanie (daughter), Kevin (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He ran unsuccessfully as the Independent Republican party endorsed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1982 election. His opponent, Dick Cohen, defeated him by 14 votes so a recount occurred. The recount confirmed that Dick Cohen had won.

He moved to the Rainbow Inn resort near Garrison and Onamia, Minnesota in 1988.

He ran unsuccessfully as the Independent Republican party endorsed candidate for Minnesota Treasurer in the 1986 election. He lost to Michael McGrath.

He had diabetes.

He died after suffering a heart attack in a hospital in St. Cloud, Minnesota. he was buried in Fort Snelling National Cemetery in Minnesota.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 63B
Elected: 11/4/1980
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Computer Supervisor; Mutual Service Insurance Company, EDP Department
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education: Discipline
  • Education: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Game and Fish
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Governmental Administration

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 63B
Elected: 11/7/1978
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Insurance Company Computer Supervisor, Mutual Service Insurance Company, EDP Department
Party: Independent Republican
Committees:
  • Criminal Justice
  • Criminal Justice: Law Enforcement and Corrections
  • Education
  • Education: Higher Education Division
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services