Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Erdahl, Dale E.

House 1971-72 (District 10A); House 1973-74 (District 30A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Faribault, Freeborn, Martin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/1/1931
Birth Place: Frost, Minnesota
Birth County: Faribault
Birth Country: United States
Date of Death: 5/16/2005
Gender: Male
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Blue Earth
Occupation (when first elected): Farmer/Life Underwriter

EDUCATION

Faribault County Public Schools; Elementary School; One Room Grade School
Blue Earth High School; Secondary; Graduate, 1949
Augsburg College, Minneapolis; Attended College;
University of Minnesota, School of Agriculture; Attended College;
Metropolitan State University; College Graduate; Degree Earned, 1984

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Marion Bolstad (married in 1952, divorced); Charlotte Graham (was his companion)
Children: Four children: Diane (daughter); David, Daniel "Dan" and Dana (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Arlen Ingolf Erdahl  - Cousin

GENERAL NOTES

He was born near Frost, Minnesota.

He was a member of the Republican Party.

He died in Sioux Falls, South Dakota. His funeral was also held there.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1971-72.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: House
District: 30A
Elected: 11/7/1972
Residence: Blue Earth
Term of Office: 1/2/1973 to 1/6/1975
Counties Represented: Faribault, Freeborn, Martin
Occupation: Farmer/Life Underwriter
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Appropriations
  • Appropriations: Joint Claims
  • Appropriations: State Departments Division
  • Environmental Preservation and Natural Resources

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 10A
Elected: 11/3/1970
Residence: Blue Earth
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Faribault
Occupation: Farmer/Life Underwriter
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Insurance
  • Local Government
  • Natural Resources
  • Transportation
Articles & Books About
Hahn, Trudi. "Dale Erdahl, 73, Farmer, Legislator (Obituary)." Star Tribune, May 22, 2005.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.