Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Gleason, Mark

House 1999-2002 (District 63B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/26/1953
Birth Place: Sauk Centre, Minnesota
Birth County: Stearns
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Richfield
Occupation (when first elected): Certified Public Accountant (C.P.A.)/Tax Attorney/Educator

EDUCATION

St. Andrew's Elementary School, St. Paul; Elementary School;
St. Agnes High School; Secondary;
University of St. Thomas; B.A.; Business Administration
William Mitchell College of Law; J.D.; Law

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (House Controller); 1994 to 1994

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Michelle
Children: Two children: Kelly and Michele
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by Mark Gleason.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 63B
Elected: 11/7/2000
Residence: Richfield
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Certified Public Accountant (C.P.A.)
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2001 1st Sp.S. - Author
   2002 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Policy
  • Regulated Industries
  • Taxes
  • Taxes: Property Tax Division

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 63B
Elected: 11/3/1998
Residence: Richfield
Term of Office: 1/5/1999 to 1/2/2001
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Certified Public Accountant (C.P.A.)/Tax Attorney/Educator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Policy
  • Local Government and Metropolitan Affairs
  • State Government Finance
Articles & Books About
Wahl, Paul. "Gleason's House Career Takes Off with Airport Action." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, January 15, 1999, p. 15.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.