Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Gray, Gregory

House 1999-2002 (District 58B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/23/1954
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: African Methodist Episcopal (AME)
Reported Minority:   Black
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Attorney/Director of Member Services, Minnesota State Bar Association

EDUCATION

University of Wisconsin, River Falls; B.S.; Business Administration and Computer Science, 1977
Hamline University School of Law; J.D.; 1990

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (DFL Caucus, Executive Assistant); 03/2005 to 12/2006
State Legislative Staff: Minnesota Legislative Commission To End Poverty in Minnesota by 2020 (Executive Director); 09/2007 to 02/2009
State Agency: Minnesota Department of Human Services (Chief Compliance Officer); 03/2011 to 20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Renee
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He ran unsuccessfully for the Democratic-Farmer-Labor party endorsement at the district convention for the Minnesota Senate in the 1996 election.

At the time of his election, he was the only black member of the Legislature. (Pioneer Press, February 21, 1999)

He ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor party endorsed candidate for Minnesota State Auditor in the 2002 primary election. He lost the endorsement to Carol Johnson.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1999-2000.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 58B
Elected: 11/7/2000
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education Policy
  • Family and Early Childhood Education Finance
  • Redistricting

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 58B
Elected: 11/3/1998
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1999 to 1/2/2001
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney/Director of Member Services, Minnesota State Bar Association
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Policy
  • Family and Early Childhood Education Finance
  • Jobs and Economic Development Policy