Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Gunderson, Sr., Jerome Odell

Senate 1977-80 (District 35)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Fillmore, Houston, Mower, Olmsted, Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/7/1923
Birth Place: Spring Grove, Minnesota
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 12/19/2016
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mabel
Occupation (when first elected): Retailer, Farm and Home Store/Insurance Agent

EDUCATION

Spring Grove High School; Secondary; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Mabel-Canton, Minnesota (School Board); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Maxine Wright (married on May 30, 1943, she died in 2001); Marjorie Olson
Children: Five children: Gary, James, Tony, Jean, and Jerome Jr.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education-handicapped and agriculture.

"Jerome was especially concerned with underprivileged people and worked as a volunteer in several areas for the physically and mentally handicapped." (Rochester Post-Bulletin obituary)

His funeral was held at Mabel First Lutheran Church on January 2, 2017.



Map of Mabel
Mabel, MN
Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

71st Legislative Session (1979-1980) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 35
Elected: 11/2/1976
Residence: Mabel
Term of Office: 1/4/1977 to 1/5/1981
Counties Represented: Fillmore, Houston, Mower, Olmsted, Winona
Occupation: Retailer; Board Member, Morton House Corporation, Retail Farm-Home Store
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Aids
  • Education Subcommittee: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Education Subcommittee: Post-Secondary and Higher Education
  • General Legislation and Administrative Rules
  • General Legislation and Administrative Rules Subcommittee: Arts
  • Health, Welfare and Corrections
  • Local Government
  • Veterans' Affairs

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: Senate
District: 35
Elected: 11/2/1976
Residence: Mabel
Term of Office: 1/4/1977 to 1/5/1981
Counties Represented: Fillmore, Houston, Mower, Olmsted, Winona
Occupation: Retailer, Farm and Home Store/Insurance Agent
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Education Subcommittee: Post-Secondary and Higher Education
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Health, Welfare and Corrections
  • Local Government
Articles & Books About
"Jerome Gunderson (obituary)." Rochester Post-Bulletin, December 24, 2016.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.