Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hokr, Dorothy I.

House 1981-82 (District 44B); House 1983-84 (District 46A)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/??/1923
Birth Place: New York City (Bronx), New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 3/26/1998
Gender: Female
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): New Hope
Occupation (when first elected): Homemaker

EDUCATION

Vocational-Technical School; Noncredit Courses, Real Estate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: New Hope, Minnesota (City Council, 4 years); 1976 to 1981

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Leroy "Lee" W.
Children: Three children: Judith "Judy" (daughter), Thomas "Tom" and Paul (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

She ran unsuccessfully as the Independent Republican Party endorsed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1984 election. Her opponent, Ann H. Rest, defeated her by 60 votes so a recount occurred. The recount confirmed that Ann H. Rest had won.

She was raised in Florida. She came to Minnesota in 1964. She moved to Lady Lake, Florida in 1988.

She died of cancer at a hospital in Florida. Her funeral was held at Sacred Heart Catholic Church in Robbinsdale, Minnesota.

Religion provided by her obituary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 46A
Elected: 11/2/1982
Residence: New Hope
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Homemaker
Party: Independent Republican
Committees:
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • General Legislation and Veterans Affairs: Veterans Affairs and Miscellaneous Legislation
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Personnel and Administration
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 44B
Elected: 11/4/1980
Residence: New Hope
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Homemaker
Party: Independent Republican
Committees:
  • Financial Institutions and Insurance
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • General Legislation and Veterans Affairs: Housing
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Personnel
  • Health and Welfare
  • Health and Welfare: Social Services
Articles & Books About
"Dorothy Hokr, Former State Representative (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, April 14, 1998.

Shah, Allie. "Two-Term Legislator Dorothy Hokr Dies at 74 (Obituary)." Star Tribune, April 13, 1998, p. B4.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.