Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Isackson, Doran L.

Senate 1983-86 (District 28)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/26/1938
Birth Place: Alexandria, Minnesota
Birth County: Douglas
Birth Country: United States
Date of Death: 9/28/1989
Gender: Male
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Storden
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

University of Minnesota, College of Agriculture; B.S.; Agricultural Education, 1960

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Minnesota National Guard; 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Rosemary
Children: Three children: Todd (son), Charisse and Amy (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: agriculture, business climate, jobs, the economy, workers compensation, education, transportation.

He was born and raised on his family's farm near Alexandria, Minnesota.

He died of a heart attack at Westbrook Hospital. His funeral was held at Bethany Lutheran Church in Storden, Minnesota. He was buried in Trysl Cemetery near Lowry, Minnesota.

He was a member of Bethany Lutheran Church in Storden, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/2/1982
Residence: Storden
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture
  • Agriculture and Natural Resources: Public Lands and Waters
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government: Local Government
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Gaming and Investigations
  • Veterans and General Legislation
  • Veterans and General Legislation: Veterans Affairs

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/2/1982
Residence: Storden
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture
  • Agriculture and Natural Resources: Public Land and Water Resources
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government: Local Government
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Gaming and Investigations
  • Veterans and General Legislation
  • Veterans and General Legislation: Veterans' Affairs

Senate Photos

The photos in this collection were scanned from the files of the Minnesota Senate Photographer with the generous help of the Minnesota Digital Library, and are included in the Minnesota Reflections collection.

Articles & Books About
"Doran L. Isackson, Former IR State Senator (Obituary)." St. Paul Pioneer Press October 2, 1989.

"Doran L. Isackson, 51, Dies; Was Farmer, Ex-State Senator (Obituary)." Star Tribune September 30, 1989, p.6B.

"Former State Senator Isackson Dies (Obituary)." Worthington Daily Globe, September 29, 1989.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.