Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Luknic, Marsha Johnson "Marnie"

House 1979-82 (District 24B)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Le Sueur, Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/30/1943
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: 8/22/1992
Gender: Female
Religion: Congregational, United Church of Christ
Reported Minority: None Reported
Other Names: Marnie
Former Name: Johnson
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Antique Dealer, Family Business

EDUCATION

Colorado University; Attended College; Philosophy
Western State; Attended College;
St. Olaf College, Northfield, Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Faribault, Minnesota (Planning Commission); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Committee to Renovate the Governor's Mansion (Coordinator); 198? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Otto Luknic (married in 1969)
Children: Two children: Stephanie (daughter), Matthew (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

When she was born, her middle name was Ann.

She was a member of the Rice County Historical Society.

Her father, Winston Johnson, served as City Attorney in Faribault, Minnesota.

She died from a brain hemorrhage at St. Joseph Mercy Hospital in Mason City, Iowa. Her funeral was held at the Boldt Funeral Home in Faribault, Minnesota.

Religion provided by her obituary.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 24B
Elected: 11/4/1980
Residence: Faribault
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Le Sueur, Rice
Occupation: Antique Dealer, Family Business
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Farm Programs and Policies
  • Energy
  • Judiciary
  • Judiciary: Judicial Administration
  • Taxes
  • Taxes: Revenue Division

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 24B
Elected: 11/7/1978
Residence: Faribault
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Le Sueur, Rice
Occupation: Antique Dealer, Family Business
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Products and Marketing
  • Rules and Legislative Administration
  • Taxes
  • Taxes: Division I - Income and Sales Tax Division
  • Transportation
  • Transportation: Safety and General Transportation
Articles & Books About
"Former Legislator Dies at 49 (Obituary)." Rochester Post-Bulletin, August 25, 1992.

"Former State Rep. Marnie Luknic, IR-Faribault, Dies of Illness at 49 (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, August 25, 1992, p. 5B.

"Marnie Luknic, Ex-State Representative (Obituary)." Star Tribune, August 25, 1992.

Hanson, Anne. "Former IR Legislator Marnie Luknic Dies (Obituary)." Faribault Daily News, August 24, 1992.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.