Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Olson, Gen

Senate 1983-92 (District 43); Senate 1993-2002 (District 34); Senate 2003-2012 (District 33)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Hennepin, Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/20/1938
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mound
Occupation (when first elected): Director, Secondary Vocational Education Education, Anoka-Hennepin Independent School District/Former High School Teacher

EDUCATION

Minnehaha Academy High School; Secondary;
Wheaton College; Attended College;
University of Minnesota; B.S.Ed.; Home Economics, With Distinction, 1959
University of Minnesota; Ed.D.; Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Minnesota Department of Education (Consultant); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Minnetrista, Minnesota (Police Commission); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Minnetrista, Minnesota (Park and Recreation Commission); 19?? to 19?? [Appointed]
Municipal Board/Commission: Minnetrista, Minnesota (Planning and Zoning Commission); 19?? to 19?? [Appointed]
Municipal Council/Aldermen: Minnetrista, Minnesota (City Council); 1979 to 1980 [Elected]
Municipal Mayor: Minnetrista, Minnesota (City Mayor); 1981 to 1982 [Elected]
State Board/Commission/Council: Minnesota Statehood Sesquicentennial Commission; 2006 to 12/31/2008 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education, property tax reform, cost of government, environmental issues, tax policy, agriculture, environment and natural resources, economic development, local government.

She ran for the Independent Republican endorsement for the United States Senate in the 1994 election. She lost the nomination to Rod Grams at the state party convention.

She was the Republican endorsed candidate for Lieutenant Governor of Minnesota with Norm Coleman as Governor in 1998. They lost to Jesse Ventura.

She was a member of Grace Evangelical Lutheran Church in Deephaven, Minnesota.

Religion provided by a newspaper article.

Most recent term photo
Click to view

Map of Mound
Mound, MN
Total Days Served: 10962

SESSIONS SERVED

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: Senate
District: 33
Elected: 11/2/2010
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2011 1st Sp.S. - Chief Author    2011 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education (Chair)
  • Finance
  • State Government Innovation and Veterans
Leadership Position: President Pro Tempore

86th Legislative Session (2009-2010) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 33
Elected: 11/7/2006
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2010 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Charter Schools
  • Environment and Natural Resources
  • Finance
  • Finance Subcommittee: E-12 Education Budget and Policy Division
  • Finance Subcommittee: E-12 Education Budget and Policy Division: Arts Education
  • Finance Subcommittee: Transportation Budget and Policy Division
  • Finance Subcommittee: Transportation Budget and Policy Division: Transit Subdivision
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Committees
  • Transportation

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: Senate
District: 33
Elected: 11/7/2006
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education
  • Environment and Natural Resources
  • Finance [She was a member in 2008 only.]
  • Finance Subcommittee: E-12 Education Budget Division
  • Finance Subcommittee: Transportation Budget and Policy Division
  • Finance Subcommittee: Transportation Budget and Policy Division: Transit Subdivision
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Committees
  • Transportation
  • Transportation Subcommittee: Transit Subdivision

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 33
Elected: 11/5/2002
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
  • Finance
  • Finance Subcommittee: K-12 Education Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate
District: 33
Elected: 11/5/2002
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
  • Finance Subcommittee: Early Childhood-Grade 12 Education Budget Division-2003/K-12 Education Budget Division-2004
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
Leadership Position: Assistant Minority Leader

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/7/2000
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Hennepin, Wright
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2001 1st Sp.S. - Chief Author    2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Crime Prevention
  • Education
  • Education Subcommittee: Assessment and Testing
  • Education Subcommittee: Early Childhood-Grade 12 Education Budget Division
  • Environment and Natural Resources
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
  • Rules and Administration Subcommittee: Senate Budget
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Property Tax Budget Division
Leadership Position: Assistant Minority Leader

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/5/1996
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Hennepin, Wright
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Children, Families and Learning
  • Children, Families and Learning/Education Finance Subcommittee: K-12 Education Budget Division
  • Environment and Natural Resources
  • Local and Metropolitan Government
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Income and Sales Tax
  • Taxes/Local and Metropolitan Government Subcommittee: Property Taxes and Local Government Budget Division
Leadership Position: Assistant Minority Leader

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/5/1996
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Hennepin, Wright
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture and Rural Development Subcommittee: Joint House/Senate Special Select Subcommittee on Agricultural Education - Ex Officio Member
  • Children, Families and Learning
  • Children, Families and Learning/Education Finance Subcommittee: K-12 Education Budget Division
  • Environment and Natural Resources
  • Local and Metropolitan Government
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Income and Sales Tax
  • Taxes/Local and Metropolitan Government Subcommittee: Property Taxes and Local Government Budget Division
Leadership Position: Assistant Minority Leader

79th Legislative Session (1995-1996) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/3/1992
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Hennepin, Wright
Occupation: Legislator
Party: Independent Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Funding Division
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environment and Natural Resources Finance Division
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws Subcommittee: Income and Sales Tax
  • Taxes and Tax Laws Subcommittee: Property Tax
Leadership Position: Assistant Minority Leader

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/3/1992
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Hennepin, Wright
Occupation: Legislator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Funding Division
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environment and Natural Resources Finance Division
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Public Lands and Waters
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration Subcommittee: Personnel
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws Subcommittee: Property Tax
  • Transportation and Public Transit
Leadership Position: Assistant Minority Leader

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/6/1990
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Early Childhood/Special Populations
  • Education Subcommittee: Education Funding Division
  • Education Subcommittee: Governance and Structures
  • Energy and Public Utilities
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws Subcommittee: Property Taxes and Local Government Aids Division
  • Transportation
  • Transportation Subcommittee: Public Transportation
  • Transportation Subcommittee: Transportation Safety

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/4/1986
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Funding Division
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government Subcommittee: Metropolitan Government
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy Subcommittee: Energy
  • Transportation Subcommittee: Safety
Leadership Position: Assistant Minority Leader

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/4/1986
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Vocational Education Administrator
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Aids Division
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Environmental Protection
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government Subcommittee: Metropolitan Government
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy Subcommittee: Alternative Energy

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/2/1982
Residence: Minnetrista
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Vocational Education Administration
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Education Aids
  • Education Subcommittee: Joint Senate/House Subcommittee on Libraries
  • Education Subcommittee: Post-Secondary and Higher Education
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing Subcommittee: Energy
  • Energy and Housing Subcommittee: Research and Alternative Financing
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government Subcommittee: Land Use, Planning and Zoning
  • Local and Urban Government Subcommittee: Urban Government

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/2/1982
Residence: Mound
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Director, Secondary Vocational Education Education, Anoka-Hennepin Independent School District/Former High School Teacher
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Education Subcommittee: Post-Secondary and Higher Education
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing Subcommittee: Energy
  • Energy and Housing Subcommittee: Research and Alternative Financing
  • Local and Urban Government
  • Local and Urban Government Subcommittee: Urban Government