Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Otremba, Ken

House 1995-97 (District 11B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Douglas, Otter Tail, Stearns, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/29/1948
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 9/4/1997
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Long Prairie
Occupation (when first elected): Dairy Farmer

EDUCATION

U.S. Navy Advanced Electronics School; Vocational-Technical School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Todd County, Minnesota (County Commissioner, 6 years); 19?? to 19??
Military: United States Navy (Vietnam War, Radar Technician, 6 years); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Reynolds, Minnesota (Township Officer); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mary Ellen
Children: Four children: Andrew, Timothy, Kateri, and Elizabeth
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Mary Ellen Otremba  - Wife
Steve Dehler  - Cousin

GENERAL NOTES

He grew up in Buckman, Minnesota.

He died of liver cancer at home on his farm near Long Prairie, Minnesota. His funeral was held at St. Mary of Mount Carmel Catholic Church in Long Prairie, Minnesota. He was buried in St. Mary's Cemetery in Long Prairie, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 976

SESSIONS SERVED

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: House
District: 11B
Elected: 11/5/1996
Residence: Long Prairie
Term of Office: 1/7/1997 to 9/4/1997 (unfinished term)
Counties Represented: Douglas, Otter Tail, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Dairy Farmer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture
  • Economic Development and International Trade
  • Economic Development and International Trade: Economic Development Finance Division
  • Economic Development and International Trade: Economic Development Finance Division: Government Efficiency and Reform
  • Economic Development and International Trade: International Trade
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health and Human Services Finance Division
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office on September 4, 1997.

79th Legislative Session (1995-1996)

  Session Details
Body: House
District: 11B
Elected: 11/8/1994
Residence: Long Prairie
Term of Office: 1/3/1995 to 1/6/1997
Counties Represented: Douglas, Otter Tail, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Dairy Farmer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Finance and Rural Development
  • Agriculture: Dairy Policy and Soil and Water Conservation (Chair)
  • Environment and Natural Resources
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health and Human Services Finance Division
  • Local Government and Metropolitan Affairs
  • Local Government and Metropolitan Affairs: Local Government (Chair)
Articles & Books About
Dawson, Gary. "Ken Otremba, DFLer from Long Prairie, Dies at Age 48 (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, September 5, 1997.

DeFiebre, Conrad. "Ken Otermba Dies at 48; Served in House 3 Years (Obituary)." Star Tribune, September 5, 1997.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.