Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Peterson, Bill

House 1979-82 (District 38B)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/??/1944
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bloomington
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

University of Minnesota; B.A.;
University of Pittsburgh; J.D.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Bloomington, Minnesota (Natural Resources Commission); 19?? to 19??
State Attorney General Staff: Minnesota Office of the Attorney General (Special Assistant Attorney General); 1969 to 1978

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1979-80.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 38B
Elected: 11/4/1980
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney
Party: Independent Republican
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Recreation and Open Space
  • Judiciary
  • Judiciary: Judicial Administration
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations: Negotiations and General Labor Legislation
  • Taxes
  • Taxes: Revenue Division

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 38B
Elected: 11/7/1978
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney
Party: Independent Republican
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Judiciary
  • Judiciary: Judicial Administration
  • Taxes
  • Taxes: Division II - Property and Natural Resources Division
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.