Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Peterson, Darrel L.

House 1975-78 (District 27B); Senate 1981-82 (District 27); Senate 1983-86 (District 29)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Blue Earth, Cottonwood, Faribault, Freeborn, Jackson, Martin, Nobles, Waseca, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/8/1939
Birth Place: Fairmont, Minnesota
Birth County: Martin
Birth Country: United States
Date of Death: 2/13/1994
Gender: Male
Religion: United Methodist
Other Names:
City of Residence (when first elected): Fairmont
Occupation (when first elected): Farmer, Dairy and Hog Farm

EDUCATION

East Chain High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; B.S.; Agriculture, 1961

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Fairmont, Minnesota (Board of Education Clerk); 19?? to 19??
School Board/Administration: Fairmont, Minnesota (Board of Education); 196? to 197?
School Board/Administration: East Chain, Minnesota (Board of Education); 196? to 197?
State Board/Commission/Council: Minnesota Public Utilities Commission (Appointed by Governor Rudy Perpich, Chair); 04/09/1986 to 01/1992 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sharon (when first elected to the House); Candace Proulx-Peterson (when first elected to the Senate); Carol Wilson (fiancee when he died)
Children: Three children: Anne, Mary, and Elizabeth (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education, agriculture, job development.

He died at home in Oakdale, Minnesota. His funeral was held at Holy Cross Lutheran Church in Oakdale, Minnesota.

He was a member of the United Methodist Church in Fairmont, Minnesota.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975 and the Minnesota Legislative Manual, 1981-82.

Total Days Served: 3377

SESSIONS SERVED

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 29
Elected: 11/2/1982
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1983 to 4/9/1986 (unfinished term)
Counties Represented: Blue Earth, Faribault, Freeborn, Martin, Waseca, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education: Education Aids
  • Education: Education Operation and Governance
  • Elections and Ethics
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing: Research and Alternative Financing
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Public Utilities
Reason for unfinished term: Appointed to other office
Session Notes: He resigned after he was appointed to the Minnesota Public Utilities Commission. His official term end date is uncertain. The date listed is the date that it was announced that he had been appointed to the Minnesota Public Utilities Commission.

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate
District: 29
Elected: 11/2/1982
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1983 to 4/9/1986 (unfinished term)
Counties Represented: Blue Earth, Faribault, Freeborn, Martin, Waseca, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education: Education Aids
  • Education: Educational Operation and Governance
  • Elections and Ethics
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing: Research and Alternative Financing
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Public Utilities
Leadership Position: Assistant Minority Leader
Reason for unfinished term: Appointed to other office
Session Notes: He resigned after he was appointed to the Minnesota Public Utilities Commission. His official term end date is uncertain. The date listed is the date that it was announced that he had been appointed to the Minnesota Public Utilities Commission.

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/4/1980
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Nobles, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education: Education Aids
  • Education: Post-Secondary and Higher Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law
  • Judiciary: Judicial Administration
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Agricultural Property Tax
  • Taxes and Tax Laws: Natural Resources Tax

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 27B
Elected: 11/2/1976
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Education
  • Taxes
Leadership Position: Assistant Minority Leader

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 27B
Elected: 11/5/1974
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farmer, Dairy and Hog Farm
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Health and Welfare
  • Labor-Management Relations
Leadership Position: Assistant Minority Leader

Senate Photos

The photos in this collection were scanned from the files of the Minnesota Senate Photographer with the generous help of the Minnesota Digital Library, and are included in the Minnesota Reflections collection.

Articles & Books About
"Darrel Peterson, Ex-Legislator, PUC Chairman (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, February 15, 1994.

"Darrel Peterson; Served in Legislature, on PUC (Obituary)." Minneapolis Star, February 15, 1994.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.