Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Reuter, Doug

House 1997-2000 (District 28A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Steele, Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/17/1949
Birth Place: Superior, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Baptist
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Owatonna
Occupation (when first elected): Business

EDUCATION

Cooper High School, New Hope; Secondary;
Metropolitan State University; B.A.; Business Management, 1980
Metropolitan State University; M.B.A.; Business Administration, 1991

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (Vietnam War, Reserve and Active Duty Mainly in the Seattle Area, Yeoman, 6 years); 19?? to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Nancy
Children: Three children: Andrea and Laura (daughters), Joel (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He grew up in the Twin Cities area in Minnesota. He lived in Eden Prairie, Minnesota before he moved to Owatonna, Minnesota around 1995. He moved to Austin, Texas in 2000.

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 1994 election. He lived in Eden Prairie at that time.

He was the inventor of the board game Sequence.

Religion provided by a Star Tribune article on 2/6/2000. He's listed as a Baptist who converted from Catholicism.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 28A
Elected: 11/3/1998
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/5/1999 to 1/2/2001
Counties Represented: Steele, Waseca
Occupation: Business
Party: Republican Party Notes: He switched to Independent status on May 18, 1999.
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Policy
  • Local Government and Metropolitan Affairs
  • State Government Finance

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: House
District: 28A
Elected: 11/5/1996
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/7/1997 to 1/4/1999
Counties Represented: Steele, Waseca
Occupation: Business
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce, Tourism and Consumer Affairs
  • Commerce, Tourism and Consumer Affairs: Consumer Affairs
  • Economic Development and International Trade
  • Economic Development and International Trade: Economic Development
  • Economic Development and International Trade: Economic Development Finance Division
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Government Structures, Reform and Efficiency