Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Rodriguez, Carolyn Jane

House 1981-82 (District 53A); House 1983-84 (District 37A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/25/1944
Birth Place: San Francisco, California
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 3/7/2002
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Former Name: Deshon
City of Residence (when first elected): Apple Valley
Occupation (when first elected): Homemaker/Former Teacher

EDUCATION

University of Madrid; Attended College; 1970
University of Texas; B.S.; Political Science and History, 1966

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Commission on the Economic Status of Women; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Commission on Metropolitan Transit; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Ethical Practices Board (Chair); 19?? to 19?? [Appointed]
Municipal Board/Commission: Apple Valley, Minnesota (Park Commission); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Metropolitan Council of the Twin Cities Metropolitan Area, District 15, Minnesota (District 15, included the cities of Mendota, Mendota Heights, Eagan, Lilydale, Burnsville, and Apple Valley); 1999 to 03/07/2002 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Jesus Rodriguez Domingo (he was from Spain)
Children: One child: Roberto Andres Rodriguez Deshon
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

She came to Minnesota in 1976.

She died from bone cancer at home in Apple Valley, Minnesota. A memorial service was held at the Weyerhaeuser Chapel at Macalester College in St. Paul, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 37A
Elected: 11/2/1982
Residence: Apple Valley
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Dakota
Occupation: Homemaker
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Physical and Economic Development
  • Transportation
  • Transportation: Highway Safety (Chair)

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 53A
Elected: 11/4/1980
Residence: Apple Valley
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Dakota
Occupation: Homemaker/Former Teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development: Consumer Affairs and Tourism
  • Education
  • Education: Discipline
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Governmental Structures
  • Local and Urban Affairs: Physical Development
  • Transportation
  • Transportation: Safety
Articles & Books About
"Rodriguez, Carolyn Jane Deshon (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, March 10, 2002.

"Carolyn Rodriguez, Former State Legislator (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, March 8, 2002.

Peterson, David. "Met Council Member, Ex-Legislator Carolyn Rodriguez Dies of Cancer (Obituary)." Star Tribune, March 8, 2002, p. B8.

"The Legislator. How 1st Termers See the Job." Interim, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, November/December 1980, p. 18.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.