Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Setzepfandt, A. O.H. "Setze, Doc"

House 1975-77 (District 21B); Senate 1977-82 (District 21)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/7/1924
Birth Place: Eagle Grove, Iowa
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 1/13/2013
Gender: Male
Religion: Presbyterian
Other Names: Setze, Doc
City of Residence (when first elected): Bird Island
Occupation (when first elected): Veterinarian

EDUCATION

Will Rogers High School, Tulsa, Oklahoma; Secondary; 1941
Iowa State University; D.V.M.; 1945

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Livestock Sanitary Board (3 years; President, 1 year); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Bird Island, Minnesota (Regional Manpower Planning Board); 1951 to 1953
Municipal Mayor: Bird Island, Minnesota (City Mayor, 17 years); 1954 to 1970
County Board/Commissioner: Renville County, Minnesota (County Commissioner, 4 years; Chair, 1 year); 1971 to 1974

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Carol Wison (married on August 11, 1946)
Children: Four children: Alvin, , Paul, Sue, and Scott.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: local government, agriculture, environment, education, transportation.

He was a member of the Renville County, Minnesota Hospital Board.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

"Dr. Setzepfandt received a number of recognitions and awards. In 1994 he received the Iowa State University College of Veterinary Medicine prestigious Stange Award, which is the highest recognition given to ISU veterinary alumni. In 1978 he was elected to membership in the Kappa Chapter of the Society of Phi Beta Honor Society of Veterinary Medicine. In 1979 he was the honored recipient of the WCCO "Good Neighbor Award". Also, in 1979 Dr. Setzepfandt received the Minnesota Veterinary Medical Association "Veterinarian of the Year" award "for outstanding service to his community and profession". On February 17, 2001, 18 years after leaving the Minnesota Senate and many years after retiring his veterinary practice, Dr. Setzepfandt received a "Distinguished Service Award" for his lifetime of dedication to the local agricultural community by the Renville County All Agricultural Association at their annual dinner. " (West Central Tribune, January 9, 2013)

Total Days Served: 2920

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/4/1980
Residence: Bird Island
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Veterinarian
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture (Chair)
  • Agriculture and Natural Resources: Public Land and Water Resources
  • Local Government and Urban Affairs
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Agricultural Property Tax
  • Taxes and Tax Laws: Sales and Property Tax
  • Transportation
  • Transportation: Rural and Commercial (Chair)

71st Legislative Session (1979-1980) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 2/5/1977
Residence: Bird Island
Term of Office: 2/15/1977 to 1/5/1981 (Special Election)
Counties Represented: Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Veterinarian
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture
  • Joint Agriculture and Natural Resources/Governmental Operations/Local Government/Taxes and Tax Laws/Transportation: Agricultural Land Preservation
  • Local Government
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Sales and Property Tax
  • Transportation
  • Transportation: Highways and Bridges
  • Transportation: Pipelines-1979 (Chair)
  • Transportation: Rural and Commercial Transportation
  • Transportation: Transportation Policy
Session Notes: He won the Senate special election held to replace Alec Olson who resigned to become Minnesota Lieutenant Governor.

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 2/5/1977
Residence: Bird Island
Term of Office: 2/15/1977 to 1/5/1981 (Special Election)
Counties Represented: Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Veterinarian
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture
  • Local Government
  • Taxes and Tax Laws
  • Transportation
  • Transportation: Highways and Bridges
  • Transportation: Transit
Session Notes: He won the Senate special election held to replace Alec Olson who resigned to become Minnesota Lieutenant Governor.

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 21B
Elected: 11/2/1976
Residence: Bird Island
Term of Office: 1/4/1977 to 2/15/1977 (unfinished term)
Counties Represented: Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Veterinarian
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: He was elected to the Senate in a special election on February 5, 1977.

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 21B
Elected: 11/5/1974
Residence: Bird Island
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Kandiyohi, Redwood, Renville, Yellow Medicine
Occupation: Veterinarian
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Judiciary
  • Local and Urban Affairs
Articles & Books About
"Alvin O. Setzepfandt, D.V.M." West Central Tribune, January 9, 2013.

"Setzepfandt Sworn In." Minneapolis Tribune, February 16, 1977.





The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.