Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Solberg, Loren A.

House 1983-2010 (District 3B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Aitkin, Itasca, St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/3/1941
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bovey
Occupation (when first elected): Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine

EDUCATION

Blackduck High School; Secondary;
University of Minnesota, Duluth; Attended College;
Bemidji State University; B.S.; Mathematics Education
Harvard University; M.P.A.; Bush Fellowship
Bemidji State University; M.S.; Mathematics Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Bovey, Minnesota (City Mayor); 1970 to 1982 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Joan
Children: Four children: Sean, John, Previn, and Kjirstin
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by the Natural Resources Defense Council's State Directories 2005 and Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

Most recent term photo
Click to view

Map of Bovey
Bovey, MN
Total Days Served: 10227

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/4/2008
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/6/2009 to 1/3/2011
Counties Represented: Aitkin, Itasca
Occupation: Retired Educator/Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2010 2nd Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Labor Subcommittee: Labor and Consumer Protection Division Minutes
  • Finance Minutes
  • Finance Subcommittee: Agriculture, Rural Economies and Veterans Affairs Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Capital Investment Finance Division Minutes
  • Finance Subcommittee: Cultural and Outdoor Resources Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Early Childhood Finance and Policy Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Energy Finance and Policy Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Environment and Natural Resources Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Health Care and Human Services Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Higher Education and Workforce Development Finance and Policy Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Housing Finance and Policy and Public Health Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: K-12 Education Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Public Safety Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: State Government Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Transportation Finance and Policy Division Minutes - Ex Officio Member
  • Rules and Legislative Administration Minutes
  • Taxes Minutes
  • Ways and Means (Chair) Minutes

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/7/2006
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/3/2007 to 1/5/2009
Counties Represented: Aitkin, Itasca
Occupation: Retired Math Educator, Greenway Middle and High Schools/Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Finance Minutes
  • Finance Subcommittee: Agriculture, Rural Economies and Veterans Affairs Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Capital Investment Finance Division Minutes
  • Finance Subcommittee: Education Finance and Economic Competitiveness Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Energy Finance and Policy Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Environment and Natural Resources Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Health Care and Human Services Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Housing Policy and Finance and Public Health Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Minnesota Heritage Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Public Safety Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: State Government Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Finance Subcommittee: Transportation Finance Division Minutes - Ex Officio Member
  • Local Government and Metropolitan Affairs Minutes
  • Rules and Legislative Administration Minutes
  • Taxes Minutes
  • Ways and Means (Chair) Minutes

84th Legislative Session (2005-2006)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/2/2004
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/4/2005 to 1/2/2007
Counties Represented: Aitkin, Itasca
Occupation: Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/5/2002
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/7/2003 to 1/3/2005
Counties Represented: Aitkin, Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2003 1st Sp.S. - Chief Author    2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Policy
  • Rules and Legislative Administration
  • Ways and Means

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/7/2000
Residence: Bovey
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Policy
  • Rules and Legislative Administration
  • Ways and Means
Leadership Position: Assistant Minority Leader

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/3/1998
Residence: Bovey
Term of Office: 1/5/1999 to 1/2/2001
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Rules and Legislative Administration
  • Ways and Means
Leadership Position: Assistant Minority Leader

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/5/1996
Residence: Bovey
Term of Office: 1/7/1997 to 1/4/1999
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Economic Development and International Trade Subcommittee: Economic Development Finance Division
  • Economic Development and International Trade Subcommittee: Housing and Housing Finance Division - Ex Officio Member
  • Education Subcommittee: Family and Early Childhood Education Finance Division - Ex Officio Member
  • Education Subcommittee: Higher Education Finance Division - Ex Officio Member
  • Education Subcommittee: K-12 Education Finance Division - Ex Officio Member
  • Environment, Natural Resources and Agriculture Finance - Ex Officio Member
  • Governmental Operations Subcommittee: State Government Finance Division - Ex Officio Member
  • Health and Human Services Subcommittee: Health and Human Services Finance Division - Ex Officio Member
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Judiciary Finance Division - Ex Officio Member
  • Taxes - Ex Officio Member
  • Taxes Subcommittee: Property Tax and Tax Increment Financing Division - Ex Officio Member
  • Taxes Subcommittee: Sales and Income Tax Division - Ex Officio Member
  • Transportation and Transit Subcommittee: Transportation and Transit Finance Division - Ex Officio Member
  • Ways and Means (Chair)

79th Legislative Session (1995-1996)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/8/1994
Residence: Bovey
Term of Office: 1/3/1995 to 1/6/1997
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Education Subcommittee: K-12 Education Finance Division - Ex Officio Member
  • General Legislation, Veterans Affairs and Elections
  • General Legislation, Veterans Affairs and Elections Subcommittee: Elections Division
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Civil Law
  • Ways and Means (Chair)
  • Ways and Means Subcommittee: Government Efficiency and Oversight Division

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/3/1992
Residence: Bovey
Term of Office: 1/5/1993 to 1/2/1995
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Capital Investment - Ex Officio Member
  • Commerce and Economic Development - Ex Officio Member
  • Economic Development, Infrastructure and Regulation Finance - Ex Officio Member
  • Education Subcommittee: Higher Education Finance Division - Ex Officio Member
  • Education Subcommittee: K-12 Education Finance Division - Ex Officio Member
  • Environment and Natural Resources Finance - Ex Officio Member
  • Governmental Operations and Gambling Subcommittee: State Government Finance Division - Ex Officio Member
  • Health and Human Services Subcommittee: Health and Housing Finance Division - Ex Officio Member
  • Health and Human Services Subcommittee: Human Services Finance Division - Ex Officio Member
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Civil Law
  • Judiciary Subcommittee: Judiciary Finance Division
  • Rules and Legislative Administration
  • Rules and Legislative Administration Subcommittee: Personnel
  • Taxes - Ex Officio Member
  • Ways and Means (Chair)

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/6/1990
Residence: Bovey
Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
Counties Represented: Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations Subcommittee: State Government Division
  • Commerce
  • Ethics
  • General Legislation, Veterans Affairs, and Gaming
  • General Legislation, Veterans Affairs, and Gaming Subcommittee: Elections Division
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Criminal Justice Division (Chair)
  • Judiciary Subcommittee: Family Law

76th Legislative Session (1989-1990)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/8/1988
Residence: Bovey
Term of Office: 1/3/1989 to 1/7/1991
Counties Represented: Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations Subcommittee: State Departments Division
  • Commerce
  • Commerce Subcommittee: Tourism
  • Ethics (Chair)
  • General Legislation, Veterans Affairs and Gaming
  • General Legislation, Veterans Affairs and Gaming Subcommittee: Gaming Division
  • Regulated Industries

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/4/1986
Residence: Bovey
Term of Office: 1/6/1987 to 1/2/1989
Counties Represented: Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations Subcommittee: State Departments Division
  • Commerce
  • Commerce Subcommittee: Energy and Real Estate
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Crime and Family Law Division
  • Judiciary Subcommittee: Sentencing Guidelines (Chair)
  • Labor-Management Relations

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/6/1984
Residence: Bovey
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development Subcommittee: Small Business, Economic Development and Tourism
  • Education
  • Education Subcommittee: Higher Education Division
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs Subcommittee: Metropolitan Affairs

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 03B
Elected: 11/2/1982
Residence: Bovey
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Itasca
Occupation: Math Teacher, Greenway Middle and High School, Coleraine
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development Subcommittee: Consumer Affairs and Tourism
  • Education
  • Education Subcommittee: Joint House/Senate Subcommittee on Libraries
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations Subcommittee: General Labor Legislation
Session Interviews
Session Interview (Video) 2010 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.