Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Stowell, Warren "Tom"

House 1979-82 (District 34A)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Olmsted, Wabasha, Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/6/1941
Birth Place: Albert Lea, Minnesota
Birth County: Freeborn
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Tom
City of Residence (when first elected): Lewiston
Occupation (when first elected): Teacher, Lewiston Schools, 9 years/Vice-President, Building Supplies Wholesaler

EDUCATION

Austin Junior College, Minnesota; A.A.;
Winona State College; B.S.; History and Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (Southeast Asia and West Pacific, 4 years); 1960 to 1964

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Linda
Children: Three children: Melissa, Warren Lee, and Thomas
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 34A
Elected: 11/4/1980
Residence: Lewiston
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Olmsted, Wabasha, Winona
Occupation: Teacher, Lewiston Schools
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Farm Programs and Policies
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environment
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Personnel
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations: Workers Compensation

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 34A
Elected: 11/7/1978
Residence: Lewiston
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Olmsted, Wabasha, Winona
Occupation: Teacher, Lewiston Schools, 9 years/Vice-President, Building Supplies Wholesaler
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Products and Marketing
  • Environment and Natural Resources
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Personnel
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.