Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Wasiluk, Scott

House 2001-2002 (District 55B); House 2003-2004 (District 55A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/1/1958
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Maplewood
Occupation (when first elected): Microbiologist, Boston Scientific Corporation

EDUCATION

University of St. Thomas; B.A.; Chemistry

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: North St. Paul-Maplewood-Oakdale School District, Minnesota (School Board Member and Chair, 9 years); 19?? to ?
State Legislative Staff: Minnesota Senate (Page for Senator Jerome Hughes); 1980 to 198?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Julie (she was a member of the Maplewood, Minnesota City Council)
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Belorussian/Belarus ancestry on his father's side.

He grew up in Maplewood, Minnesota.

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 2004 primary election.

His sister, Sandy Dicke, worked in the Sergeant at Arms Office in the Minnesota House of Representatives.

His parents both served on the Maplewood City Council.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 55A
Elected: 11/5/2002
Residence: Maplewood
Term of Office: 1/7/2003 to 1/3/2005
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Microbiologist, Boston Scientific Corporation
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment Minutes
  • Environment and Natural Resources Finance Minutes
  • Environment and Natural Resources Policy Minutes

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 55B
Elected: 11/7/2000
Residence: Maplewood
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Microbiologist, Boston Scientific Corporation
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources Finance
  • Environment and Natural Resources Policy
Session Interviews
Session Interview (Video) 2003 House Interview


Articles & Books About
Walker, Jonas M. "Carrying On." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 16, 2001, p. 18.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.