Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

White, Jim F.

House 1975-78 (District 25A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota, Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/13/1935
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Farmington
Occupation (when first elected): Funeral Director

EDUCATION

St. John's University, Collegeville, Minnesota; Attended College;
University of Minnesota; College Graduate;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: (Veteran); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Pat
Children: Seven children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1977-78 and the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 25A
Elected: 11/2/1976
Residence: Farmington
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Funeral Director
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • Commerce and Economic Development
  • Taxes

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 25A
Elected: 11/5/1974
Residence: Farmington
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Funeral Director
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • Commerce and Economic Development
  • Taxes
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.