Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Ring, Twyla L.

Senate 1999-2002 (District 18)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Chisago, Isanti, Kanabec, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/15/1937
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): North Branch
Occupation (when first elected): Retired Newspaper Editor

EDUCATION

Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ardell
Children: Four children.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: environment, early childhood and family education, housing, labor.

Total Days Served: 1111

SESSIONS SERVED

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/7/2000
Residence: North Branch
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Chisago, Isanti, Kanabec, Pine
Occupation: Retired Newspaper Editor
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture, General Legislation and Veterans Affairs
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Environment and Natural Resources: Public Lands and Waters (Chair)
  • Finance
  • Finance: Environment and Agriculture Budget Division
  • Health and Family Security

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 18
Elected: 11/2/1999
Residence: North Branch
Term of Office: 12/23/1999 to 1/2/2001 (Special Election)
Counties Represented: Chisago, Isanti, Kanabec, Pine
Occupation: Retired Newspaper Editor
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.