Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Swapinski, Dale

House 1999-2002 (District 7A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/3/1953
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Teacher

EDUCATION

College of St. Scholastica; B.A.; History

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Minnesota Department of Trade and Economic Development (Tourism Office Employee); 199? to 199?
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (House Page); 1991 to 1992
Municipal Council/Aldermen: Duluth, Minnesota (City Council); 01/1998 to 1999 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Jill (she died in a plane crash in 1998); Widower (when first elected)
Children: Two children: Alek and Sam
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1152

SESSIONS SERVED

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 07A
Elected: 11/7/2000
Residence: Duluth
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Civil Law
  • Crime Prevention
  • Family and Early Childhood Education Finance

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 07A
Elected: 11/2/1999
Residence: Duluth
Term of Office: 11/12/1999 to 1/2/2001 (Special Election)
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources Finance
  • Environment and Natural Resources Policy
Articles & Books About
Maeda, David. "New Lawmaker Overcomes Hurdles and Hardships." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, December 1999, p. 18.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.