Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Adolphson, Peter H.

House 2003-2004 (District 42A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/7/1957
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minnetonka
Occupation (when first elected): Business

EDUCATION

Gustavus Adolphus College; B.A.; Business
National University, San Diego; M.B.A.; Finance

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy/Naval Reserve (Aircraft Carrier, Commander, Left Active Duty in 1993); 1981 to 2005
State Board/Commission/Council: Board of the Perpich Center for Arts Education, Minnesota; 11/07/2005 to 01/02/2006 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Kristin
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 726

SESSIONS SERVED

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 42A
Elected: 11/5/2002
Residence: Minnetonka
Term of Office: 1/7/2003 to 1/1/2005
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Business
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
Session Interviews
Session Interview (Video) 2003 House Interview


Articles & Books About
Jones, Jeff. "Civic Duty: After More Than Two Decades in the Navy, Adolphson Sees Being a Legislator as Another Chance to Fulfill His Patriotic Duty." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 21, 2003, p.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.