Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Nelson, Peter C. "Pete"

House 2003-2006 (District 17B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Chisago

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/24/1948
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 6/24/2013
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Pete
City of Residence (when first elected): Lindstrom
Occupation (when first elected): Owner and Operator, Meat Processing and Sales Business, Community Market and Deli

EDUCATION

Lindstrom-Center City High School; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Marine Corps; 19?? to 1968
Municipal Council/Aldermen: Lindstrom, Minnesota (City Council); 07/25/1995 to 1998 [Appointed]
Municipal Mayor: Lindstrom, Minnesota (City Mayor); 1998 to 2002 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Debra
Children: Two children: Chad and Bryan (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Laurie Halverson  - Niece
Howard I. Nelson  - Father

GENERAL NOTES

His uncle, George, served in the Wisconsin Assembly.

His funeral was held on July 1, 2013 at Trinity Lutheran Church in Lindstrom, Minnesota.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006)

  Session Details
Body: House
District: 17B
Elected: 11/2/2004
Residence: Lindstrom
Term of Office: 1/4/2005 to 1/2/2007
Counties Represented: Chisago
Occupation: Consultant
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 17B
Elected: 11/5/2002
Residence: Lindstrom
Term of Office: 1/7/2003 to 1/3/2005
Counties Represented: Chisago
Occupation: Owner and Operator, Meat Processing and Sales Business, Community Market and Deli
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Taxes
  • Transportation Finance
  • Transportation Policy