Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Soderstrom, Judy

House 2003-2006 (District 8B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Isanti, Kanabec, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/9/1942
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Baptist
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mora
Occupation (when first elected): Real Estate, Soderstrom Realty

EDUCATION

Mora High School; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ronald (married around 1962)
Children: Three children: Cindy and Bethany (she was a Legislative Assistant to the House Education Policy Committee and Rep. Sondra Erickson) (daughters), Eric (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

She ran unsuccessfully for the Republican party endorsement for the Minnesota House of Representatives in a 1997 special election. She lost the party endorsement to Sondra Erickson.

Religion provided by Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006)

  Session Details
Body: House
District: 08B
Elected: 11/2/2004
Residence: Mora
Term of Office: 1/4/2005 to 1/2/2007
Counties Represented: Isanti, Kanabec, Pine
Occupation: Real Estate
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Financial Institutions Minutes
  • Public Safety Policy and Finance Minutes
  • Transportation Minutes
Session Notes: Her margin of victory over Tim Faust was so close an automatic recount occurred. After the recount she was declared the winner by 76 votes.

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 08B
Elected: 11/5/2002
Residence: Mora
Term of Office: 1/7/2003 to 1/3/2005
Counties Represented: Isanti, Kanabec, Pine
Occupation: Real Estate, Soderstrom Realty
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2003 1st Sp.S. - Chief Author    2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Health and Human Services Policy Minutes
  • Judiciary Policy and Finance Minutes
  • Local Government and Metropolitan Affairs Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2006 House Interview


Articles & Books About
Cook, Mike. "Believing in Herself: After Defeating a Longtime Incumbent, Soderstrom Brings Her Trust, Faith to the House of Representatives." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 28, 2003, p. 23.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.