Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

LeClair, Brian

Senate 2003-2006 (District 56)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/17/1968
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Other Names:
City of Residence (when first elected): Woodbury
Occupation (when first elected): Insurance Executive

EDUCATION

Hill-Murray High School; Secondary; Graduate
University of Wisconsin, Madison; B.S.;
Hofstra University, New York; M.B.A.;
Hofstra University, New York; J.D.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Governor Staff: Minnesota Governor Tim Pawlenty's Office (Health Policy Advisor); 2009 to 20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: long-term care financing, economic growth, education tax credits.

He ran for Judge in Minnesota's 10th Judicial Distirct in the 2010 election.

Religion provided by the 2006 WCCO TV Voters' Guide.

Most recent term photo
Click to view

Map of Woodbury
Woodbury, MN
Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 56
Elected: 11/5/2002
Residence: Woodbury
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Washington
Occupation: Insurance Executive
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce
  • Commerce Subcommittee: Liquor
  • Commerce Subcommittee: No Fault Insurance
  • Finance Subcommittee: Health and Human Services Budget Division
  • Health and Family Security

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate
District: 56
Elected: 11/5/2002
Residence: Woodbury
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Washington
Occupation: Insurance Executive
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004
  • Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004 Subcommittee: Consumer Protection and Banking
  • Finance Subcommittee: Health, Human Services and Corrections Budget Division
  • Health and Family Security
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.