Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Anderson, John Tracy

House 1957-60 (District 42); House 1963-66 (District 43); Senate 1967-72 (District 48)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/29/1928
Birth Place: Milwaukee, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 4/4/2000
Gender: Male
Religion: Lutheran, Presbyterian
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Office Manager, Geo. J. Grant Construction Co.

EDUCATION

Como Park Grade School; Elementary School; Graduate
Murray High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; A.L.A.; 1949

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Ramsey County, Minnesota; 19?? to 19??
Municipal Council/Aldermen: St. Paul, Minnesota (City Council); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Lois
Children: Two children: Jevon Todd (son) and Tracy J. (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion was identified as Presbyterian in the Minnesota Legislative Manual, 1963-64, 1967-68, and 1969-70. It was identified as Lutheran in the Minnesota Legislative Manual, 1971-72.

He grew up in St. Paul, Minnesota.

"From 1976 to 1996, he was chief lobbyist for Blue Cross. In 1987, he opposed expanding a 2 percent tax that the state levied on for-profit insurance companies to include nonprofit organizations such as Blue Cross and HMOs. . . . In 1996, he became executive director of the Blue Cross and Blue Shield of Minnesota Foundation. Anderson retired in December 1999." (Star Tribune obituary, April 6, 2000)

"In the Legislature, Anderson was a 'battler for the little guy,' particularly on retail trade issues such as fraud and unfair interest rates, said former Gov. Elmer L. Andersen." (Pioneer Press obituary, April 6, 2000)

"He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)

He died of heart disease at St. Joseph's Hospital in St. Paul, Minnesota. He was buried in Evergreen Memorial Gardens in Mahtomedi, Minnesota.

He was a member of St. Anthony Park Lutheran Church.

Most recent term photo
Click to view

Map of Saint Paul
Saint Paul, MN
Total Days Served: 5103

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/3/1970
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Civil Administration
  • Committees
  • Corrections and Commitments
  • Ethics (Chair)
  • Health and Welfare
  • Natural Resoures and Environment
  • Taxes and Tax Laws
  • Urban Affairs

66th Legislative Session (1969-1970) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/1966
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs Subcommittee: Metropolitan Problems Division
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Local Government
  • Public Welfare

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/1966
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs Subcommittee: Metropolitan Problems Division
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Local Government
  • Public Welfare

64th Legislative Session (1965-1966)

  Session Details
Body: House
District: 43
Elected: 11/3/1964
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1965 to 1/2/1967
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Appropriations
  • Cities of the First and Second Class (Chair)
  • Civil Administration
  • Health and Welfare
  • Rules
  • University

63rd Legislative Session (1963-1964)

  Session Details
Body: House
District: 43
Elected: 11/6/1962
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1963 to 1/4/1965
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Appropriations
  • Cities of the 1st and 2nd Class (Chair)
  • Civil Administration
  • Health and Welfare
  • Rules

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/4/1958
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/6/1959 to 1/2/1961
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Treasurer, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Appropriations
  • Claims
  • Education
  • Reapportionment
  • University
  • Welfare

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 42
Elected: 11/6/1956
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Office Manager, Geo. J. Grant Construction Co.
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He was a progressive Republican in an era when his party favored government activism." (Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000)
Committees:
  • Claims
  • Commerce, Manufacturing and Retail Trade
  • Reapportionment
  • State and County Fairs
  • University
Articles & Books About
"Ex-Lobbyist, Legislator John Tracy Anderson Dies at Age 71." Star Tribune, April 6, 2000.

Salisbury, Bill. "John Tracy Anderson, 71, Was St. Paul Legislator (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, April 6, 2000.