Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Andrews, John Wesley "J.W."

Senate 1915-18 (District 8)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Blue Earth

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/6/1849
Birth Place: Russellville, Illinois
Birth County: Lawrence
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1932
Gender: Male
Religion: Methodist
Other Names: J.W.
City of Residence (when first elected): Mankato
Occupation (when first elected): Practicing Medicine

EDUCATION

St. Peter Public Schools; At Least Elementary School;
Mankato State Normal School; Attended College;
Michigan University, Medical Department; Studied Medicine;
Bellevue Hospital Medical College, New York; Medical Degree; Medicine and Surgery, March 1880
Rush Medical College; Medical Degree; February 1877

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Mankato, Minnesota (4th Ward, City Council Member); 1895 to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Jennie French (married on April 4, 1877)
Children: One child: Roy N.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to St. Peter, Minnesota in 1856, with his parents.

"He has always been a Republican and identified with that party." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 51)

He was a member of the Masons.

Religion provided by Progressive Men of Minnesota, 1897.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 08
Elected: 11/3/1914
Residence: Mankato
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Practicing Medicine
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He has always been a Republican and identified with that party." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 51)
Committees:
  • Education and Educational Institutions
  • Elections
  • Finance
  • Labor
  • Public Welfare and Health (Chair)

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: Senate
District: 08
Elected: 11/3/1914
Residence: Mankato
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Practicing Medicine
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He has always been a Republican and identified with that party." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 51)
Committees:
  • Education and Educational Institutions
  • Employers Liability Laws
  • Finance
  • Public Health (Chair)