Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Van Vorhes, Abraham

Territorial House 1856 (District 1)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Chisago, Doty (defunct), Itasca, Superior (defunct), Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/2/1793
Birth Place: Pennsylvania
Birth County: Washington
Birth Country: United States
Date of Death: 1/24/1879
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Van Voorhees,Von Vorhes
City of Residence (when first elected): Stillwater
Occupation (when first elected): Gunsmith

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislator (Not Minnesota): Ohio House of Representatives; 18?? to 18??
State Legislator (Not Minnesota): Ohio Senate; 18?? to 18??
County Government: Athens County, Ohio (County Treasurer); 18?? to 18??
County Government: Athens County, Ohio (County Surveyor); 18?? to 18??
Military: United States (Major); 18?? to 18??
U.S. Executive Branch: United States Land Office, Stillwater, Minnesota (Appointed by President Taylor, Register); 1849 to 1853 [Appointed]
Territorial Government: Minnesota Territorial Auditor (Appointed by Governor Ramsey); 11/30/1852 to 05/15/1853 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Had children: Andrew Jackson (son); (at least one other son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Andrew Jackson Van Vorhes  - Son

GENERAL NOTES

Toensing and Minnesota in Three Centuries list his last name as Van Voorhees. The Minnesota Journal of the House, 1856, and The History of Minnesota: from the French Explorations to the Present Time, 1873 list Van Vorhes. The Minnesota Legislative Manual, 1889 lists Von Vorhes.

He moved to Athens County, Ohio in 1832.

He was the owner and editor of the Hocking Valley Gazette in Athens, Ohio.

"In politics he was a Whig and Republican." (Minnesota in Three Centuries, Vol. 2, p. 487)

He died, at home, in Stillwater, Minnesota.

Total Days Served: 371

SESSIONS SERVED

7th Territorial Legislative Session (1856)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 01
Elected: 10/9/1855
Residence: Stillwater
Term of Office: 1/2/1856 to 1/6/1857
Counties Represented: Chisago, Doty (defunct), Itasca, Superior (defunct), Washington
Occupation: Gunsmith
Party: Not Available
Committees:
  • Legislative Expenditures
  • University Lands
No other information has been entered for this legislator.