Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Ozmun, Edward Henry

Senate 1895-98 (District 27)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/6/1857
Birth Place: Rochester, Minnesota
Birth County: Olmsted
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1910
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): General Practice of Law, Corporation Law/Former Assistant Counsel, Northern Pacific Railroad

EDUCATION

Rochester Schools, Minnesota; Elementary School;
Rochester High School; Secondary;
Wisconsin State University; Attended College;
Ann Arbor University; Attended College; Literary Department
Ann Arbor University, Law Department; Law Degree; 1881

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Examiners in Law (Secretary and Treasurer); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Clara Goodman (married on November 21, 1894)
Children: One child: (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Abraham Ozmun  - Father

GENERAL NOTES

He was of Welsh and Dutch ancestry.

He moved to St. Paul, Minnesota in 1881.

"He has always been a Republican in his politics, and is an active member of his party." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 374)

He was a member of the Sigma Phi Greek fraternity.

"He is not a member of any religious body, but is an attendant of the Episcopal church." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 375)

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/6/1894
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Ramsey
Occupation: General Practice of Law, Corporation Law/Former Assistant Counsel, Northern Pacific Railroad
Party: Republican
Committees:
  • Illuminating Oils
  • Judiciary
  • Legislative Expenses
  • Library (Chair)
  • Municipal Corporations
  • Public Buildings
  • Public Lands

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/6/1894
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1895 to 1/2/1899
Counties Represented: Ramsey
Occupation: General Practice of Law, Corporation Law/Former Assistant Counsel, Northern Pacific Railroad
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Illuminating Oils
  • Judiciary
  • Library (Chair)
  • Municipal Corporations
  • Public Buildings