Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Bennett, Samuel

Senate 1861-62 (District 6)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Carver, Goodhue, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1812
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Monticello
Occupation (when first elected): Hotel

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

The St. Paul newspaper traditionally listed members who won the election with party affiliation (Democrat or Republican). In 1862 they only identified the Democrats, the assumption is that the rest were Republicans. Since he wasn't identified as a Democrat, the assumption is that he was a Republican. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

4th Legislative Session (1862)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/6/1860
Residence: Monticello
Term of Office: 1/8/1861 to 1/5/1863
Counties Represented: Carver, Goodhue, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Hotel Keeper
Party: Republican Party Notes: The St. Paul newspaper traditionally listed members who won the election with party affiliation (Democrat or Republican). In 1862 they only identified the Democrats, the assumption is that the rest were Republicans. Since he wasn't identified as a Democrat, the assumption is that he was a Republican. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)
Committees:
  • Enrollment (Chair)
  • Incorporations
  • Internal Improvements (Chair)
  • Printing

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/6/1860
Residence: Monticello
Term of Office: 1/8/1861 to 1/5/1863
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Hotel
Party: Republican Party Notes: The St. Paul newspaper traditionally listed members who won the election with party affiliation (Democrat or Republican). In 1862 they only identified the Democrats, the assumption is that the rest were Republicans. Since he wasn't identified as a Democrat, the assumption is that he was a Republican. (St. Paul Pioneer and Democrat, January 7, 1862)
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Enrollment (Chair)
  • Incorporations
  • Internal Improvements (Chair)
No other information has been entered for this legislator.