Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Berry, Charles H. "C.H."

Senate 1874-75 (District 8)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/12/1823
Birth Place: Westerly, Rhode Island
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 8/12/1900
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.H.
City of Residence (when first elected): Winona
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Studied Law;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Idaho Territory Supreme Court (Associate Justice); [Dates Unknown] [Appointed]
State Attorney General: Minnesota; 05/24/1858 to 01/1860 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (1850)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855 and settled in Winona.

"He completed his education, which included his law studies, chiefly in New York and was admitted before the Rochester, New York bar in 1848." (A History of the Office of Attorney General, State of Minnesota, 1997)

"In Winona, Berry joined the two other Winona lawyers practicing law before Territorial Judge William Welch. He is listed asthe attorney orf record on the first judgment docketed in Winona county in 1855. While living in Winona, Berry was prominent in Masonic circles and a leading member of the Episcopal Church. He was active politically as a Democrat, an abolitionist, and an advocate of anti-slavery doctrines. His activism extended to his participation in local government as a drafter of the Winona city charter and as a founder of the first state normal school west of the Mississippi." (A History of the Office of Attorney General, State of Minnesota, 1997)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: Senate
District: 08
Elected: 11/4/1873
Residence: Winona
Term of Office: 1/6/1874 to 1/3/1876
Counties Represented: Winona
Occupation: Lawyer
Party: Democratic Party Notes: His party was identified in A History of the Office of the Attorney General, State of Minnesota, 1997.
Committees:
  • Education
  • Enrollment
  • Joint University
  • Judiciary
  • State Prison

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: Senate
District: 08
Elected: 11/4/1873
Residence: Winona
Term of Office: 1/6/1874 to 1/3/1876
Counties Represented: Winona
Occupation: Lawyer
Party: Democratic Party Notes: His party was identified in A History of the Office of the Attorney General, State of Minnesota, 1997.
Committees:
  • Education
  • Enrollment
  • Judiciary
  • State Prison
No other information has been entered for this legislator.