Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Brandt, Edward R.

House 1969-72 (District 41)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/17/1931
Birth Place: Satanta, Kansas
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 1/17/2013
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Former Elementary School Teacher

EDUCATION

University of Minnesota; B.A.; Summa Cum Laude, 1954
George Washington University; M.A.; Government
University of Minnesota; Ph.D.; 1970

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Tennessee Department of Mental Health; 19?? to 19??
U.S. Executive Branch: United States Foreign Service (Germany, Pakistan, and Washington); 1958 to 1968

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Marie Schmidtke (married in 1953)
Children: Four children: Rosemarie, Eileen, Douglas, and Bruce
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party.

He was a member of Phi Beta Kappa.

"In 1956 he began a 10-year career as a foreign service officer for the U.S. Infonmation Agency (part of the State Department), and realized his dream of seeing the world through postings in Acca. Bangladesh (then known as East Pakistan), and several postings in Germany. Everywhere he lived he took the opportunity to travel widely, especially throughout Europe." (Star Tribune obituary, January 20, 2013)

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/3/1970
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Assistant Professor, College of St. Thomas
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • City Government
  • Claims
  • Environmental Preservation
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Higher Education
  • Metropolitan and Urban Affairs

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/5/1968
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Former Elementary School Teacher
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Claims
  • Crime Prevention
  • Employee Compensation and Retirements
  • General Legislation, Veterans, and Consumer Affairs
  • Higher Education
  • Public Institutions
Session Notes: Edward R. Brandt's election was contested by Alpha Smaby for unfair campaign practices. Edward R. Brandt was reprimanded by the House but retained the seat.