Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Brusletten, Christian L. "C.L."

House 1897-98 (District 21); House 1899-1900 (District 29)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/2/1853
Birth Place: Ness, Hallingdal
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1925
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.L.
City of Residence (when first elected): Kenyon
Occupation (when first elected): Farmer/Treasurer, Kenyon Farmers' Mercantile and Elevator Company/Vice President, Citizens' Banks of Kenyon

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Kenyon, Minnesota (Town Clerk); 18?? to 18??
Municipal Board/Commission: Kenyon, Minnesota (Village Treasurer and Trustee); 18?? to 18??
Postmaster: Kenyon, Minnesota (didn't serve 4 years of the 1881-1893 time frame); 1881 to 1893

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States with his parents in the spring of 1858 and settled in Goodhue County, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/8/1898
Residence: Kenyon
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Treasurer, Kenyon Farmers' Mercantile and Elevator Company/Vice President, Citizens' State Bank of Kenyon/Farmer/General Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Insurance
  • State Prison and Reformatory (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • University and University Lands

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/3/1896
Residence: Kenyon
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer/Treasurer, Kenyon Farmers' Mercantile and Elevator Company/Vice President, Citizens' Banks of Kenyon
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • State Prison and Reformatory
  • Taxes and Tax Laws
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.