Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Colberg, L. J.

House 1931-34 (District 14)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Redwood

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Redwood Falls
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/8/1932
Residence: Delhi
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Redwood
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control and State Institutions
  • Civil Administration
  • Motor Vehicle and Motor Vehicle Tax Laws
  • Public Buildings
  • Public Health and Hospitals
  • State Parks (Chair)

47th Legislative Session (1931-1932)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/4/1930
Residence: Redwood Falls
Term of Office: 1/6/1931 to 1/2/1933
Counties Represented: Redwood
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Aircraft and Airways
  • Board of Control and State Institutions
  • Civil Administration
  • Markets and Marketing
  • State Development and Immigration
  • State Parks
No other information has been entered for this legislator.