Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Cole, Gordon E. "G.E."

Senate 1866 (District 8); House 1883-84 (District 20)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/18/1833
Birth Place: , Massachusetts
Birth County: Cheshire
Birth Country: United States
Date of Death: 10/3/1890
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: G.E.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

Dane Law School (Harvard); Studied Law;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Attorney General: Minnesota; 01/04/1860 to 01/1866

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Stella Whipple
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

"Gordon E. Cole served as the state's second Attorney General and the first elected as a Republican." (A History of the Office of the Attorney General, State of Minnesota, 1997)

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/7/1882
Residence: Faribault
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885
Counties Represented: Rice
Occupation: Lawyer
Party: Republican Party Notes: He is identified as the first Attorney General elected as a Republican in A History of the Office of the Attorney General, State of Minnesota, 1997.
Committees:
  • Education (Chair)
  • Judiciary
  • Railroads

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: Senate
District: 08
Elected: 11/8/1864
Residence: Faribault
Term of Office: 1/3/1865 to 1/7/1867
Counties Represented: Rice
Occupation: Attorney
Party: Republican Party Notes: He is identified as the first Attorney General elected as a Republican in A History of the Office of the Attorney General, State of Minnesota, 1997.
Committees:
  • Change of Names (Chair)
  • Federal Relations
  • Joint Revision of the Statutes Special (Chair)
  • State Charitable Institutions (Chair)
No other information has been entered for this legislator.